Kolumbie se chce stát zemědělskou velmocí

3. 8. 2017

  • Země: CO - Kolumbie
  • Datum zveřejnění: 03.08.2017

24058992120.jpgKolumbijská republika se chce po dlouhých letech znovu stát jednou ze zemědělských velmocí. Pomoci jí k tomu má i současná politická situace, kdy se jí díky demobilizaci tisíců partizánů kolumbijské guerrilly otevřely bývalé válečné zóny. Vláda Kolumbie již také vypracovala detailní studii, ve které zmapovala zmíněná území a vybrala zemědělské plodiny vhodné pro pěstování v daných lokalitách země.

Těžba ropy, což je hlavní exportní artikl, neustále klesá díky tenčícím se zásobám. A právě proto se Kolumbie začíná čím dál tím více zaměřovat na zemědělskou produkci v tzv. “brazilském stylu”, což znamená pěstování avokáda, ananasu a ostatních trhem žádaných plodin.

Podle ředitele Organizace pro plánování zemědělské a živočišné výroby (Unidad de Planificación Rural Agropecuaria - UPRA) Kolumbie, která je 2x větší než například Francie, využívá pouze jednu třetinu své zemědělské půdy. “Konec ozbrojeného konfliktu s povstalci je velká příležitost pro znovuzrození produktivního venkova.”, řekl Foncesca. “Nedává žádný smysl, aby Kolumbie s takovým množstvím úrodné půdy, vhodného klimatu a dostatkem pracovní síly dovážela potraviny, které si můžeme sami vypěstovat nebo vyrobit.”

Geografie tohoto andského státu zahrnuje poušťě, lesy, louky, pastviny, ale také mohutná pohoří s krásným pobřeží Karibiku a Tichomoří. Právě proto UPRA, která je technickým odborem Ministerstva zemědělství, zaměstnává skupinu odborníků z oblasti agronomie, geografie a kartografie, aby zmapovali a navrhli, které plodiny se hodí k pěstování v různých typech půd a klimatických podmínkách.

UPRA určila, že východní pláně země jsou vhodné pro pěstování kukuřice, fazolí a ječmene, což jsou plodiny, které Kolumbie ve velkém dováží ze zahraničí. Odborníci UPRA totiž zjistili, že tato část státu má prakticky shodné vlastnosti s brazilskou savanou Cerrado, která je známá pro své “high-tec” zemědělství.

Oblasti poblíž pobřeží Karibiku jsou naopak vhodné pro exportní plodiny jako například kakao, gumovník, palmový olej, avokádo, ananas, mango a jahody, řekl Fonseca. Zemědělské produkty tvoří asi 8 %, (cca. 30.000 milionů USD) z celkového ročního exportu země. Dominují káva a banány.

Kolumbie má také okolo 26 milionů hektarů půdy, jenž je větší než Anglie, která by mohla být využita k těžbě dřeva. Momentálně Kolumbie dováží dřevo z Kanady a Chile.

Velká část zemědělské výroby je velice zaostalá. Může za to bývalá přítomnost partyzánských jednotek (FARC), které zmařily nebo rozkradly investice do odlehlých částí země.

V loňském roce vláda podepsala mírovou dohodu s FARC, kterou skončilo půlstoletí bojů. Mírové smlouvy obsahují dohodu o pozemkové reformě, která zaručuje vrácení zabavených farem zpět jejich původním vlastníkům.

Vláda také hodlá investovat okolo 18 miliard dolarů do budování infrastruktury, díky které usnadní transport plodin a výrobků z odlehlých částí země.

Zdroj: www.portafolio.co

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: