Komise schválila 3,1 miliard eur na životní prostředí

5. 5. 2015 | Zdroj: Euroskop.cz

motiv článku - Komise schválila 3,1 miliard eur na životní prostředí Evropská komise schválila Česku operační program Životní prostředí (OPŽP) pro roky 2014 až 2020 s rozpočtem přes 3,1 miliardy eur (asi 83,7 miliard Kč). Celkem 2,6 miliardy eur (přes 70 miliard Kč) bude Česku poskytnuto z Evropského fondu pro regionální rozvoj a z Fondu soudržnosti.

Mezi očekávané přínosy programu Komise zařadila nové napojení 60.000 obyvatel na vylepšené čističky odpadních vod a lepší zásobení vodou pro dalších 150.000 lidí. Asi 80.000 českých občanů prý bude mít prospěch z nových protipovodňových opatření.

Program pomůže zvýšit české kapacity pro recyklaci odpadů o 700.000 tun, podpoří 1600 opatření na podporu živočišných a rostlinných druhů a jejich stanovišť. Napomoci má také každoročnímu snížení emisí skleníkových plynů o 620.000 tun oxidu uhličitého (CO2) a snížení spotřeby energie ve veřejných budovách o 2,000.000 gigajoulů (GJ).

Ministerstvo vyhlásilo avíza na výzvy

Ministerstvo životního prostředí už minulý týden vyhlásilo avíza na výzvy z nového programového období na ekologické projekty za téměř osm miliard korun, uvedl v reakci ministr Richard Brabec.

"Momentálně už běží přípravy na jednání monitorovacího výboru OPŽP, které proběhne v polovině června, tak abychom ostré výzvy mohli vyhlásit ihned po tomto jednání a příjem žádostí spustit už od 14. srpna tohoto roku," řekl.

Ministerstvo v tiskové zprávě upřesnilo, že v novém OPŽP je přichystáno téměř 2,637 miliardy eur (72 miliard Kč). Rozdíl do celkového rozpočtu programu, který uvedla Evropská komise, doplácí sama ČR v rámci spolufinancování.

Prostředky pro národní strategie

Získat evropské peníze mohou zájemci například na protipovodňová opatření, zlepšování kvality ovzduší, řešení odpadů nebo zachování přírodního bohatství. Podle komise má být program "klíčový nástroj" k provádění českých národních strategií v oblasti životního prostředí. Evropská exekutiva zdůrazňuje také přechod k nízkouhlíkové ekonomice účinně využívající přírodní zdroje, mělo by to podle ní pomoci české konkurenceschopnosti.

Operační program (OP) Životní prostředí je druhým odsouhlaseným českým programem v nynějším víceletém finančním období po OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který komise schválila minulý týden ve středu.

Česká republika může v novém programovém období 2014 až 2020 z různých unijních fondů čerpat až 23,83 miliardy eur (652 miliard korun). V nové sedmiletce se snížil počet operačních programů, strukturálních je osm. Doplňují je operační program rybářství a program rozvoje venkova.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek