Komunální volby v Itálii – zrcadlo pro vládní koalici

31. 5. 2016

  • Země: Itálie
  • Datum zveřejnění: 31.05.2016
  • Zdroj: Il Sole 24 Ore

V neděli, 5. června 2016, se Italové v 1352 městech po celé zemi zúčastní komunálních voleb, které poprvé za poslední období oficiálně poukážou na nálady ve společnosti a vystaví tak zrcadlo vládě Mattea Renziho. Celkově víc než 13 milionu voličů bude moci vyjádřit svůj názor na politiky ve svém okolí, a to včetně Milána, Turína, Říma i Neapole, tedy v politických a hospodářských centrech celé Itálie.

ilustrační obrázekV případě blížících se voleb ale analytici očekávají jen malou účast, která by neměla přesáhnout 50 %. Při posledních regionálních volbách v roce 2015 využilo volebního práva jenom 52,2 % obyvatelů a v současnosti budou volby navíc ovlivněné prodlouženým víkendem, kvůli státnímu svátku vzniku Italské republiky (2. června).    

Politická scéna se navíc drobí a v různých městech vznikají rozdílné politické skupiny, které přinášejí různé alternativy a jdou proti politické situaci v národním parlamentu. Navíc, vládní koalice postavila spolupráci jen v jediném městě, Milánu, a v mnohých oblastech si tak strany navzájem konkurují. Jelikož je vláda pod tlakem nedůvěry voličů, příznivé výsledky pro vládní stranu PD (sociální demokraté) a premiéra Mattea Renziho tak mohou znamenat snad jen dobré výsledky samotné strany a mnohé porážky koaličních partnerů v jednotlivých regionech.

Volby jsou rovněž důležité i pro mnohé investory a společnosti plánující expanzi do Itálie, jelikož volby alespoň částečně odkryjí, zda mají Italové zájem pokračovat v politických a ekonomických reformách současné vládní koalice, nebo nikoliv.  

Zdroj: Il Sole 24 Ore
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Miláně.

 

Tisknout Vaše hodnocení: