Konec australského realitního boomu?

26. 10. 2015

  • Země: Austrálie
  • Datum zveřejnění: 26.10.2015

Ilustrační obrázekKupci na trhu nemovitostí si mohou oddechnout, ekonomové největší realitní kanceláře Domain předpovídají konec australskému realitnímu boomu.

Největší  hráči na australkém trhu, Melbourne a Sydney, hlásí prudký pokles tempa růstu cen rezidenčních nemovitostí v průběhu září 2015. Oslabení trhu hlásí i ostatní hlavní města australských státu. Podle Domain's September House Price Report zaznamenalo zejména Sydney nejnižší míru mezičtvrtletního růstu za poslední rok a půl. V nadcházejících měsících bude trh rezidenčních nemovitostí v celé Austrálii mírně polevovat díky rekordně nízkým úrokovým sazbám a nepříliš výraznému zvyšováni příjmů.

Průměrná cena domu v Sydney vzrostla o 3,2 procenta v průběhu tří měsíců do září 2015, nejnižší čtvrtletní tempo růstu zaznamenané od března 2014, růst poklesl ze 7,7 procenta v předchozím čtvrtletí, zatímco tempo růstu v Melbourne oslabilo z 6 procent na 2,8.

The Reserve Bank zaznamenala zmírnění růstu cen nemovitostí v Sydney, ale zdůraznila, že je příliš brzy na to vědět, zda tento trend vydrží. Ceny jsou navíc stále vysoké, přestože se růst zpomalil. Průměrná cena domu v Melbourne vzrostla o 15,6 procenta v průběhu roku, což byl nejvyšší zaznamenaný růst od června 2010.

K září 2015 vzrostla v Sydney cena domů za poslední rok dokonce o pozoruhodných 21,7 procent. Tyto dvě největší australská města jsou jasnými vítězi na trhu nemovitostí. Situace na trhu realit v Brisbane se výrazně nemění, zatímco v Perthu a Darwinu ceny domů v posledním čtvrtletí klesají. Státy s nejbohatšími přírodními zdroji jako je Queensland, Západní Austrálie a Severní Teritorium jsou jasnými poraženými v důsledku oslabení ekonomiky.

Zdroj: http://sourceable.net/australias-housing-boom-is-over-economist/#
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Sydney.

Tisknout Vaše hodnocení: