Konec intervencí České národní banky pomůže trhu práce

7. 4. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Konec intervencí České národní banky pomůže trhu práce Česká národní banka ukončila devizové intervence a čeká se, jakou měrou posílí česká koruna vůči euru. „Pro tuzemský trh práce platí, že mu výraznější posílení koruny spíše prospěje,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Dobré vyhlídky spojené se silnější korunou se týkají všech možných pozic – od dělnických profesí až po specializované činnosti. „U dělnických profesí v poslední době probíhá někdy i výrazné navyšování mezd. Když se k tomu přidá silnější koruna, zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku pro dělníky z Bulharka či Rumunska, které zdejší trh potřebuje,“ uvádí Surka.

Pokud dojde k výraznějšímu posílení koruny, může se práce v Česku také stát opět atraktivní pro Slováky. Východní sousedé v poslední době začali dávat přednost práci ve své zemi. Důvodem byly vyšší výdělky v eurech na Slovensku.

Zároveň ubude českých pracovníků pendlujících za prací na Slovensko. „Například na Jižní Moravě se lidé začnou vracet na pracovní místa ve svém okolí, protože vyjíždět za prací na Slovensko se jim přestane vyplácet,“ míní Tomáš Surka.

Silnější koruna nepřinese atraktivnější výdělky jen pracovníkům v dělnických profesích. Z nového kursu vůči euru mohou například profitovat také pracovníci v IT, kterých se na tuzemském trhu dlouhodobě nedostává.

„Do Prahy míří řada odborníků na informační technologie z celého světa. Nyní pro ně bude výdělek v korunách atraktivnější než v dobách intervence České národní banky. Jelikož se v případě „ajťáků“ jedná o poměrně vysoké mzdy, i malé posílení koruny může přinést podstatně zajímavější pracovní příležitosti v tomto oboru,“ uzavírá výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Redakčně upravená tisková zpráva společnosti McROY Czech, s.r.o.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek