Konference ASEM SOMTI v Korejské republice

15. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Konference ASEM SOMTI v Korejské republice Dne 2. prosince 2016 se v Soulu uskutečnilo 12. zasedání ASEM SOMTI. Na programu jednání bylo zhodnocení obchodní a investiční spolupráce členských zemí ASEM a především projednání možnosti obnovení konference ekonomických ministrů – ASEM Economic Ministers‘ Meeting (EMM).

Původně se konference měla konat v Mongolsku, na jehož žádost se konání akce přesunulo do Korejské republiky. Rozhodnutí o přesunutí konference do Soulu bylo přijato až v říjnu 2016. V průběhu zasedání byla zdůrazněna potřeba vypracování agendy pro zasedání ASEM EMM, která se nebude překrývat s agendami jiných mezinárodních organizací zaměřených na ekonomickou spolupráci.

Mezi nejvýznamnější témata na jednání příštího zasedání ekonomických ministrů ASEM patří usnadnění mezinárodního obchodu, investic a vzájemné propojenosti (zejména „digital connectivity“), udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí, důstojné pracovní podmínky a boj proti korupci. Detailní agendu pro ASEM EMM připraví ASEM SOMTI v rámci dvou separátních zasedání (termín není dosud znám), která by měla zasedání ekonomických ministrů předcházet.

Korejská strana navrhuje, aby se konference ministrů ASEM EMM konala v Korejské republice v září 2017. Vzhledem k vnitropolitické situaci související s korupčním skandálem korejské prezidentky Park a případnými předčasnými prezidentskými volbami v příštím roce však není jisté, zda se konference ekonomických ministrů bude v uvedeném termínu skutečně konat.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek