Kontrolní hlášení bere podnikatelům peníze i čas. Chtějí kompenzaci

23. 5. 2016 | Zdroj: Hospodářská komora ČR (HK ČR)

Většině poplatníků, kteří se potýkají s nově zavedeným kontrolním hlášením k DPH, zabralo jeho vyplňování několik hodin, někteří podnikatelé mu ale museli věnovat i více dní. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který mezi svými členy realizovala Hospoodářská komora ČR.

Samotnému vyplňování letos zavedeného kontrolního hlášení už čeští podnikatelé věnovali zhruba 2,5 milionu hodin.

Takový je odhad Hospodářské komory na základě průzkumu, který v květnu proběhl na vzorku 831 měsíčních a čtvrtletních plátců DPH.„Zavedení kontrolního hlášení zvýšilo podnikatelům administrativní zátěž a vyvolalo nemalé finanční náklady spojené s implementací do jejich informačních systémů,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.  

Z odpovědí respondentů vyplývá, že pětině zástupců firem zabralo vyplňování méně než jednu hodinu, více než polovina plátců DPH do něj musela investovat více hodin, a pětině to trvalo dokonce 1 až 3 dny.

Pokud jde o náklady na zavedení agendy kontrolních hlášení, malé a středné podniky za ni zaplatily obvykle do 10 tisíc korun. U velkých podniků byly náklady vyšší, třetina z nich za tuto agendu zaplatila řádově desítky tisíc, další třetina pak dokonce více než 100 tisíc korun. 

Chceme od státu kompenzaci

Odevzdávání kontrolního hlášení se neobešlo bez potíží. Podnikatelé nejčastěji naráželi na problémy s evidenčními čísly dokladů (46 % všech respondentů). Celých 97 % respondentů přesto stihlo podat kontrolní hlášení včas.

Podnikatelé se také vyjádřili i k otázce, co by jim měl stát nabídnout jako kompenzaci k zavedené povinnosti podávat kontrolní hlášení. Dvě třetiny všech podnikatelů by uvítaly hlavně snížení administrativní zátěže dopadající na podnikatele v nedaňových oblastech. Pro třetinu respondentů by adekvátní reakcí státu bylo plošné snížení daní nebo pojistných odvodů.

Hospodářská komora ČR závěry ankety nyní předloží vládě a podnikatelům a bude o možnosti kompenzací vyjednávat.

Podrobnosti výzkumu HK ČR (284 kB)

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek