Kontrolní hlášení: Poslanci budou řešit zmírnění sankcí

14. 1. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Vláda v polovině ledna schválila návrh Ministerstva financí na zmírnění sankcí u kontrolního hlášení k DPH. Jeho součástí je i možnost prominutí pokut. Novelu, která by měla vstoupit v platnost od 1. června 2016, nyní musejí schválit poslanci.

Babišův rezort do zákona o DPH doplnil institut prominutí pokuty, který se bude týkat sankcí vznikajících ze zákona v pevně stanovené výši 10 tisíc, 30 tisíc a 50 tisíc korun. Kdy a jaké pokuty musíte platit v případě porušení povinností u kontrolního hlášení (KH) si přečtěte v textu Kontrolní hlášení: Nepříjemná novinka s tvrdými sankcemi na BusinessInfo.cz.

Aby byla pokuta podnikateli prominuta, musí mít ospravedlnitelné důvody pro opožděné podání KH nebo pozdní reakci na výzvy berních úředníků. Ministerstvo financí sice počítá s účinností k 1. červnu 2016, nicméně úprava se bude vztahovat i na případy, které nastanou před tímto datem. To znamená, že by měly být k zapomnětlivým podnikatelům finanční úřady benevolentní i v první polovině roku.

V případě tisícikorunové pokuty, která by měla být udělována za pozdní podání kontrolního hlášení, bude tolerováno jedno pochybení pro každý kalendářní rok. „Původní návrh byl příliš přísný a my chceme dosáhnout určité flexibility, aby mohl správce daně prominout pokuty v odůvodněných případech. Proto nyní přicházíme s tímto kompromisem,“ vysvětluje ministr financí Andrej Babiš.

Vládou schválená novela současně obsahuje prodloužení lhůty pro reakci plátce na výzvu správce daně k odstarnění chyb v KH z pěti kalendářních dnů na pět pracovních dnů. Podnikatelé budou mít tedy více času na výzvy .„berňáku“  zareagovat.

„Vyhověli jsme požadavkům podnikatelů za současného zachování funkčnosti kontrolního hlášení v boji proti podvodům na DPH,“ doplnila náměstkyně ministra Alena Schillerová. O změny se výrazně zasadila Asociace malých a středních podniků ČR, která od konce loňského roku přesvědčovala ministerstvo o jejich nutnosti.

S využitím tiskové zprávy MF ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek