Korejská republika uzavírá průmyslový komplex v severokorejském Kesongu

12. 2. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Korejská republika uzavírá průmyslový komplex v severokorejském Kesongu Jihokorejský ministr pro sjednocení Hong Yong-pyo oznámil, že Korejská republika zastavuje činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou provozuje společně s KLDR. Jižní Korea tak reaguje na poslední severokorejský test rakety dlouhého doletu a rovněž na lednový nukleární test. Ministr Hong zdůraznil, že v rozporu s rezolucemi OSN tak KLDR pokračuje v zakázaném vojenském programu.

Důvodem současné uzavírky průmyslové zóny v Kesongu je především skutečnost, že Severokorejci využívají zisků z jejího společného provozování pro rozvoj zmíněného mezinárodně zakázaného vojenského vývoje. Ministr Hong dále uvedl, že severokorejské provokace ohrožují mír na celém Korejském poloostrově a že obavy z pokračování severokorejského jaderného programu by mohly vést ostatní země v regionu ke zvyšování výdajů na obranu a případně i ke snahám získat vlastní jaderné zbraně.

Nevyřčeným faktem je, že pokud chce KR dosáhnout tvrdých finančních sankcí vůči KLDR v rámci rezoluce OSN, musí prokázat, že sama podnikla kroky k omezení financování severokorejského režimu.

Průmyslový komplex Kesong založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou je v zásadě jediným symbolem spolupráce obou korejských států. Ve středu 11. února 2016 se zastavila činnost ve 120 jihokorejských továrnách, které byly v Kesongu vybudovány, a kde bylo zaměstnáno 54 tisíc pracovníků z KLDR, kteří tento den již do práce nepřišli.

Jihokorejské firmy poslaly do komplexu 280 zaměstnanců s nákladními vozy, aby odvezli vyrobené zboží, suroviny a klíčová zařízení. KLDR vydala ultimátum, že jihokorejští pracovníci musí odjet do 17:00 hod. Tentýž den rozhodla vláda KLDR o uzavření komplexu, který prohlásila za vojenskou zónu a zmrazila veškerý majetek, který jihokorejské firmy na místě zanechaly.

Vláda KR současně informovala, že poskytne potřebnou podporu všem jihokorejským firmám působícím v Kesongu, aby minimalizovala jejich finanční ztráty. Bude se jednat buď o přímý odkup, nebo o formu „znárodnění“.

Průmyslový komplex Kesong byl již několikrát uzavřen. Naposledy byla průmyslová zóna uzavřena na několik měsíců v roce 2013, nicméně současná situace je dle jihokorejských sdělovacích prostředků tak vážná, že by mohla být společná průmyslová zóna uzavřena trvale. Zda bude průmyslový komplex znovu otevřen, závisí v současné době na KLDR, která by měla podle jihokorejských představitelů nejprve rozptýlit obavy mezinárodního společenství ohledně svého vývoje jaderných zbraní a raket.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Soulu (Korejská republika).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek