Korektní zobrazování www stránek psaných v azbuce

3. 5. 2005 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Pokud při své práci využíváte ruské či jiné cizojazyčné stránky psané v azbuce, může se v některých případech stát, že je buď celá stránka, nebo její část, zobrazena nesrozumitelně. Některé velké portály Ruské federace sice existují rovněž v anglické verzi, mnoho jiných stránek však anglickou mutací nedisponuje. Článek ukazuje, jak postupovat.

Níže uvádíme základní informace o ručním a automatickém nastavování kódování. Užitečný pro vás může být rovněž návod pro vyplňování ruských on-line formulářů azbukou na klasické evropské klávesnici s klávesami označenými latinkou.

Zobrazení kódování

Nejčastějším důvodem vzniklého problému je kódování www stránky a způsob, jakým byla stránka vyrobena. Nic z toho pochopitelně uživatel nemůže ovlivnit. V případě prohlížeče Internet Explorer i několika dalších lze však kódování stránky nastavit ručně.

Výběr kódování navštívené internetové stránky se v případě prohlížeče Internet Explorer provádí v nabídce Zobrazit > Kódování, umístěné na horní liště prohlížeče. V případě prohlížeče Mozilla Firefor obdobně v nabídce Zobrazit > Znaková sada. Zde musíte zjistit, zda stránka není omylem zobrazována v západoevropské znakové řadě a nastavit místo ní buď středoevropské jazyky, sadu Unicode nebo rovnou některou z verzí Cyrilice. Mějte přitom na mysli, že to co funguje pro jednu rusky psanou stránku, nemusí nutně fungovat na všech.

Na stejném místě můžete rovněž aktivovat Automatický výběr, který sníží nutnost zadávat kódování ručně. Většina kvalitně vyrobených webových stránek totiž odpovídá mezinárodním standardům a prohlížeč si pro ně při zapnutí automatického výběru najde to správné kódování sám.

Více informací o kódování si můžete přečíst přímo v nápovědě prohlížeče.

Fonty

Protože i na ruském internetu se podobně jako v západním světě kromě klasických internetových stránek ve formátech HTML a podobných objevují užitečné dokumenty ve formátech DOC (pro Word), XLS (pro Excel), PDF a podobně, může být vhodné si do prostředí operačního systému počítače nainstalovat také alespoň základní sadu písem s azbukou. Jinak by se mohlo snadno stát, že se vám ruské stránky jako také zobrazí správně, ale stažený dokument ve formátu Word si nepřečtete.

Formuláře a vyhledávače

Azbukou je většina ruských stránek nejen psána, ale v mnoha případech je ruské písmo aktivně vyžadováno i od uživatelů. Interaktivně je azbuka přítomna například v některých on-line formulářích, které latinkou někdy ani vyplňovat nelze. V mnoha dalších případech je sice psaní latinkou z technických důvodů možné, jistotu, že odeslaný text bude po odeslání formuláře srozumitelný i příjemci však nemáte.

Pokud vlastníte klávesnici s azbukou a v ruském jazykovém prostředí se dobře orientujete, máte nesporně výhodu. Předpokládejme však, že mnozí uživatelé z České republiky, kteří prostřednictvím svého počítače vstoupí na ruský internet, vlastní pouze klávesnici s latinkou. Pokud vlastníte některý z novějších systémů MS Windows, můžete jako pomůcku využít program Klávesnice na obrazovce, která je standardní součástí tohoto operačního systému.

Ještě předtím však musíte v Ovládacích panelech počítače v panelu Místní a jazykové nastavení (záložka Jazyky > Podrobnosti) nastavit doinstalovat ruské rozložení klávesnice. Následně můžete spustit program Klávesnice na obrazovce (START > Všechny programy > Příslušenství > Usnadnění > Klávesnice na obrazovce). Změny rozložení klávesnice docílíte buď stisknutím kláves Shift+Alt (levý), nebo kliknutím kurzorem myši na ikonu jazykové sady v pravém dolním rohu Panelu nástrojů.

Rychlost psaní závisí na vaší zručnosti. Psát můžete každopádně jak na fyzické klávesnici, tak také klikáním kurzoru myši na jednotlivé virtuální klávesy.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek