Kosovo: Představení studie podnikatelského indikátoru důvěry

19. 7. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Kosovo: Představení studie podnikatelského indikátoru důvěry Kosovská obchodní komora (KCC) představila dne 14. července 2016 zástupcům podnikatelské sféry, diplomatického sboru a médiím studii věnovanou konjunkturálnímu průzkumu podnikatelského prostředí ve 2. čtvrtletí 2016. Prezentaci studie byla přítomna ministryně průmyslu a obchodu Hykmete Bajrami a prezident KCC Safet Gerxhaliu.

Studie byla zaměřena na očekávané tendence ve vývoji hlavních oblastí firemní ekonomiky v nejbližším období a na atmosféru v podnikatelském prostředí s cílem poskytnout aktuální informace o vývoji ekonomiky Kosova. Průzkum se provádí každé čtvrtletí od roku 2013.

Do studie byla zahrnuta data získaná od 387 kosovských firem ze sektorů obchodu, zpracovatelského průmyslu a služeb. Sběr dat byl realizován pracovníky KCC a vyhodnocení bylo provedeno s podporou německých a nizozemských expertů. Metodicky vychází z návrhu německého institutu pro ekonomický výzkum IFO. Výsledky průzkumu umožní vládě Kosova posoudit ekonomickou situaci a včas identifikovat změny v ekonomických cyklech.

Z jednotlivých oblastí považujeme za zajímavé zmínit následující zjištění:

Vyhodnocení současné situace – 30 % firem vnímá současnou situaci své firmy jako dobrou, 54 % jako uspokojivou a pouze 16 % jako neuspokojivou. Ve srovnání s rokem 2015 došlo ke zlepšení v pohledu na kondici a ziskovost firem.

Zaměstnanost – 27 % firem plánuje přijímání nových zaměstnanců v dalším období, 68 % nebude měnit počet pracovníků a pouze 4 % se chystá snižovat počet zaměstnanců. Celkový pohled managementu na další vývoj zaměstnanosti sice ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016 mírně poklesl, ale stále odráží pozitivní očekávání v následujícím období.

Vývoj na trhu v příštích 6 měsících – 45 % manažerů očekává pozitivní vývoj pro svou firmu, 46 % se domnívá, že situace bude stabilní a pouze 9 % čeká zhoršení podnikatelských trendů v oboru.

Souhrnný indikátor důvěry podnikatelských aktivit – tento údaj ve 2. čtvrtletí poklesl o 6 % ve srovnání s 1. čtvrtletím 2016, avšak stále dosahuje 16,1 %, což je nejvyšší hodnota za 2. čtvrtletí od roku 2013 a stále vyjadřuje pozitivní pohled kosovských firem na ekonomický vývoj.

Nejvíce optimistický pohled na prosperitu mají manažeři firem ze zpracovatelského průmyslu, manažeři obchodních firem a firem ze sektoru služeb se dívají na další vývoj spíše konzervativně.

Studie ukazuje převážně pozitivní pohled kosovských manažerů na další vývoj ekonomického prostředí v zemi, na možnosti obchodu a prosperitu firem. Jejich očekávání odrážejí nejen ekonomickou situaci v Kosovu, ale rovněž i pohled na nejbližší sousedy a na ekonomickou situaci v zemích EU. Svůj podíl na pozitivním očekávání mají rovněž opatření vlády na podporu ekonomického rozvoje země a v neposlední řadě i podpis Stabilizační a asociační dohody s EU.

Výsledky průzkumu mohou být kromě jiného i určitou motivací pro české firmy pokusit se využít příležitosti, které kosovský trh nabízí. Kosovské ekonomické prostředí je přes některé nedostatky poměrně standardní trh, kde již úspěšně operují mnohé zahraniční firmy. České firmy zde mohou těžit z dobrého jméno českého/československého průmyslu, uznávané kvality a konkurenceschopných cen. To mj. potvrdila úspěšná prezentace českých firem na veletrhu Expokos v květnu 2016.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Prištině (Kosovo).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek