Koupili jste loni nemovitost? Daňové přiznání podejte do konce ledna

13. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Další povinností, kterou musejí vůči finančnímu úřadu v lednu splnit někteří majitelé nemovitostí, je podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Nejpozdějším termínem pro přiznání daně je letos úterý 31. ledna.

Povinnost se týká pouze těch majitelů bytů, domů či pozemků, kteří si nemovitost pořídili v loňském roce. Pokud ji vlastníte déle, pak sice musíte na jaře uhradit daň, ale povinnosti posílat na finanční úřad přiznání se vyhnete.

Jaká je průměrná výše daně a jak na její zaplacení si přečtěte v textu Platíte daň z nemovitých věcí? Sledujte novinky na BusinessInfo.cz.

Důvodem pro podání přiznání není ani případná úprava místního koeficientu, který ovlivňuje výši daně a který se i letos se u některých měst a obcí mění.

Přiznání plátce podat nemusí, nicméně zaplatí státu na dani jinou částku, než loni. Novou dávku mu vypočítá a vyměří správce daně. Do května by měl každý z nich ve schránce objevit složenku.

Dokdy se daň platí?

Pro úplnost připomínáme, že běžným datem splatnosti daně z nemovitých věcí (DzNV), jíž odvádí každý majitel nemovitosti, je každoročně poslední květnový den. Pouze v případě, že musíte bernímu úřadu zaplatit více než 5000 korun, můžete daň za loňský rok uhradit ve dvou stejně vysokých splátkách – a to do 31. května respektive 30. listopadu 2017. Zemědělci a chovatelé ryb pak mají termín posunutý na 31. srpna 2017.

 

Přistavujete či bouráte? Daň přiznáváte i vy

Pozor! Přiznat daň musejí do konce ledna i ti, kteří u své nemovitosti loni provedli přístavbu či nástavbu, případně její část zbourali - pokud současně došlo ke změně výměry pozemku nebo přibyla/ubyla nadzemní podlaží.

Dalším příkladem může být nepříliš běžná situace, kdy katastrální úřad změní výměru vašeho pozemku (tzv. obnova katastrálního operátu). Ani pak se podání přiznání nevyhnete.

Ti, kteří loni přišli o všechny své nemovité věci v příslušném kraji, doručí „berňáku“ písemné oznámení o této skutečnosti. Pokud jim ještě nějaký dům, byt, nebytový prostor či pozemek po částečném prodeji majetku zbyl, podávají dílčí daňové přiznání.

Postihy pro opozdilce

V případě, že poplatníci nedodrží termín a přiznání k DzNV neodevzdají včas, hrozí jim samozřejmě pokuta. Úředníci mohou být ze zákona shovívaví pouze týden.

„Do úterý 7. února, tedy dalších pět pracovních dní, správce daně žádné sankce nevyměřuje. V případě delšího prodlení už se ale sankcím nevyhnete,“ připomíná daňová poradkyně Tax Vision Blanka Štarmanová.

Pokud nepodají daňové přiznání včas, zaplatí hříšníci 0,05 % vyměřené daně za každý den prodlení. Pokuta se může vyšplhat maximálně na pět procent vyměřené daně či daňové ztráty a nikdo nemůže být potrestán sankcí vyšší než 300 tisíc korun. Pokud bude postih nižší než 200 korun, správce daně vám jej odpustí.

Jakub Procházka

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek