Krize na trhu realit je dle guvernéra thajské centrální banky velmi málo pravděpodobná

19. 6. 2017

  • Země: TH - Thajsko
  • Datum zveřejnění: 17.06.2017

novinka-obr_120x80pxl_burza.jpgOd překonání asijské krize v letech 1997 a 1998 se v Thajsku posledních několik let pravidelně objevují obavy z jejího opakování. Především pak kvůli velkému množství nabízených bytů a kondominií v Bangkoku a také kvůli stále rostoucím cenám pozemků.

Avšak dle guvernéra thajské centrální banky (Bank of Thailand) pana Veerathai Santilprabhob jsou tyto obavy neopodstatněné, neboť není patrný nárůst půjček ze spekulativních důvodů. Banky napříč celou zemí se drží kontrolních systémů (jako například varovný systém Real Estate Information Center - „REIC“) a také risk management pro financování různých projektů je o mnoho účinnější. 

Slova guvernéra potvrzuje i mnoho rozdílů mezi rokem 1997 a letošním rokem. Hlavním zdrojem financování již nejsou úvěry, nýbrž úspory bohatých Thajců, oproti roku 1997 je nabídka nových jednotek dramaticky nižší, developeři své projekty přizpůsobují poptávce, kupci nakupují nemovitosti v převážné většině buď pro svojí vlastní potřebu, nebo pro účel investice. V neposlední řadě se velmi výrazně zlepšil způsob financování aktiv thajských developerských firem, měřený ukazatelem poměru mezi cizími a vlastními zdroji investorů (tzv. debt-to-equity ratio“). V roce 1997 se tento ukazatel pohyboval na úrovní 7-8, dnes není výše jak 2. 

V roce 2017 bude dle guvernéra Bank of Thailand navíc také spuštěno ještě méně developerských projektů než v roce 2016, čímž se vytvoří větší prostor pro přizpůsobení se nabídky k poptávce. 

Zdroj: Bangkok Post

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bangkok

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: