Krok švýcarské centrální banky prodraží Polákům hypotéky

3. 2. 2015

  • Země: Polsko
  • Datum zveřejnění: 02.02.2015
  • Zdroj: e15.cz

ilustrační obrázekKdyž švýcarská centrální banka (SNB) v polovině ledna nečekaně upustila od hlídání kurzu švýcarského franku vůči euru, stovkám tisíc Poláků okamžitě stoupla měsíční splátka hypotéky o více než 20 procentVíce na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/krok-svycarske-centralni-banky-prodrazi-polakum-hypoteky-1158241#utm_source=aktualne&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copyli.
Polské banky mají podle údajů ECB rozpůjčované hypoteční úvěry ve švýcarských za přibližně 40 miliard franků. To je téměř osm procent velikosti polské ekonomiky. Polská vláda ve středu apelovala na tamní banky, aby domácnostem směnily úvěry ve francích na zlotý za aktuální tržní kurzy.

Podle statistik polského finančního regulátora z roku 2013 mělo hypotéku ve francích na 563 tisíc domácností, to je zhruba třetina veškerých hypotečních úvěrů ve čtyřicetimilionové zemi. “Nyní je snadné vinit banky, že klienty neznalé rizik do cizoměnových úvěrů natlačily,” citovala agentura Bloomberg Nicholase Spira z londýnské Spiro Sovereign Strategy.

Monetární kouzelníci

Centrální bankéři v posledních letech získali pověst kouzelníků, kteří mohou ekonomiky zachránit od pohromy tištěním peněz. Nyní se dříve než kdy předtím ukazuje, že monetární kouzla mají nezamýšlený dopad na globální ekonomiku, finanční trhy a také běžné obyvatele. Ti polští se cítí podvedeni a na Facebooku založili skupinu, jejíž název se dá přeložit jako “Nalákáni na frank”. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/krok-svycarske-centralni-banky-prodrazi-polakum-hypoteky-1158241#utm_source=aktualne&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Polsko a Maďarsko v době krize na přelomu let 2008 a 2009 prosluly tím, že řada domácností nezvládla po oslabení domácích měn splácet své hypotéky, které měly v francích a eurech. Banky tyto úvěry nabízely, protože úrokové sazby eura a franku byly o mnoho nižší než zlotého a forintu. Nepočítaly však s měnovým rizikem, které měsíční splátky prodražilo.

Maďarsko se loni s problémem vyrovnalo stylem odpovídajícím způsobům tamní autoritářské vlády premiéra Viktora Orbána a banky donutilo cizoměnové půjčky převést do maďarských forintů za - pro banky - nevýhodný kurz.

Problémy i v Rakousku

Další zemí, která má velký objem úvěrů ve švýcarských francích a o které se v této souvislosti nikdy nemluvilo, je Rakousko. V tamních bankách leží hypotéky za 41 miliard franků. To odpovídá desetině velikosti tamního hospodářství. Další plačící dlužníci, kteří si napůjčovali ve francích, jsou ve Francii či Chorvatsku. Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/krok-svycarske-centralni-banky-prodrazi-polakum-hypoteky-1158241#utm_source=aktualne&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Více na: http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/vitkovice-zahajuji-vyrobu-v-novem-polskem-zavode-loni-dosahly-zisku-1151026#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylinkZpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade ve Varšavě. 

Tisknout Vaše hodnocení: