Kuba hlásí nárůst počtu turistů o 15 %

26. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Kuba hlásí nárůst počtu turistů o 15 % Cestovní ruch na Kubě v posledních letech zažívá nebývalý růst. Rok 2016 spojený s „otevíráním Kuby“ světu, návštěvou amerického prezidenta Obamy, koncertem kapely Rolling Stones vyvolal u světové veřejnosti pocit, že Kuba stojí před historickou proměnou, a proto je třeba využít poslední šance a „Ostrov svobody“ navštívit teď nebo nikdy.

Cestovní ruch je strategickým odvětvím kubánské ekonomiky a hlavním zdrojem deviz. V roce 2015 přinesl cestovní ruch do státní pokladny 3 miliardy USD, což je druhá největší položka kubánského HDP (cca 30 %).

V loňském roce vzrostl počet turistů mířících na Kubu o 17 % a dosáhl čísla 3,5 milionu návštěvníků, přičemž největší nárůst byl na straně amerických turistů (jejich počet se zvýšil o 70 % i přesto, že doposud potřebují k cestě na Kubu víza, která se vydávají pouze za jasně specifikovanými účely cesty, mezi kterými není turistika).

Přestože cestovní ruch na Kubě má velký potenciál, země se ocitá v situaci, kdy je stávající infrastruktura nedostačuje a je třeba ji obnovit, rozšířit a v řadě případů vybudovat. Vláda oznámila, že v nadcházejících 4 letech vystaví řadu nových ubytovacích kapacit (36 tisíc lůžek). Ani to však nepokryje neustále rostoucí poptávku.

Ze zahraničních partnerů v cestovním ruchu má ze zemí EU naprosté prvenství Španělsko. Dalším významným partnerem je Kanada.

Hotely jsou v posledních letech téměř vždy vyprodané a běžné hotely evropského standardu v centru Havany nabízejí pultovou cenu okolo 240 EUR za pokoj. Investice do turistické infrastruktury mohou zahraniční společnosti činit pouze v souladu s prioritami kubánské vlády v tomto sektoru.

V současné situaci je alternativou pro cestovatele ubytování v soukromí („casas particulares“), které čítají po celé zemi 19 890 pokojů.

Cestovní ruch na Kubě má stále rostoucí tendenci, již v březnu tohoto roku bylo vyhodnoceno, že opět dorazilo do země o cca 10 % více návštěvníků než ve stejném období roku 2015. Návštěvníci přijíždějí na Kubu především z Kanady, Německa, Velké Británie, Francie, Španělska, USA, Itálie a Argentiny.

U návštěvníků z ČR taktéž došlo k nárůstu o 14 % ve srovnání s rokem 2014. Dle statistického úřadu Kuby (ONE) přicestovalo do země z ČR v roce 2014 celkem 8 937 turistů a v roce 2015 již 10 358.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Havaně (Kuba).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek