Kunovický Czech Sport Aircraft staví podnik na Floridě. Za milion dolarů

12. 5. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Už v srpnu 2017 na letišti v americkém Sebastianu otevře své prodejní a servisní středisko český letecký výrobce Czech Sport Aircraft. Kunovická firma tak bude působit přímo na trhu, kde už dnes létá 300 jejích lehkých sportovních letadel.

„Kromě prodeje našich letadel by mělo středisko zajišťovat i distribuci náhradních dílů a přiměřený zákaznický servis,“ vysvětluje Martin Jurík, výkonný ředitel Czech Sport Aircraft.

O investici na americké Floridě začali ve firmě uvažovat už loni, kdy si zanalyzovali situaci na tamějším trhu. Se svou partnerskou firmou Cruiser Aircraft si nakonec vybrali malé letiště u města Sebastian. „Investici na rozběh aktivit realizujeme z úvěrových prostředků našeho finančního partnera. Počáteční vklad na rozběh distribučních aktivit odhadujeme na jeden milion dolarů (25 milionů korun, pozn. red.),“ upřesňuje Jurík.

Podle současných plánů bude servisní středisko zaměstnávat od 70 do 100 lidí. Město Sebastian očekává od nového provozu v hangáru zabírajícím 1500 čtverečních metrů roční příjem ve výši 45 tisíc dolarů (1,12 milionu korun).

Czech Sport Aircraft chce svou přítomností na Floridě dosáhnout na větší část amerického trhu. V roce 2015 tam firma prodala 16 lehkých sportovních letadel, loni 32 a pro letošek je v plánu 39 letounů. „Segment ´general aviation´, do něhož patříme, je v USA velmi oblíbený a pro leteckou veřejnost velmi populární. V dnešní době létají v tomto segmentu v USA desítky tisíc letounů, které jsou starší více než třicet let a čekají na výměnu,“ přibližuje Jurík své cíle.

Pro kunovického leteckého výrobce, který příští rok oslaví deset let existence, jsou pilířem výroby lehké sportovní stroje SportCruiser a PS-28 Cruiser. Slouží k výcviku i rekreačnímu létání. Loni jich vyrobili celkem 40. Roční tržby firmy s osmdesátkou zaměstnanců se pohybují kolem 80 milionů korun.

Převzato z portálu Euro.cz, autor: Ondřej Stratilík. Foto: Czech Sport Aircraft

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek