Komise: Řešení geoblockingu a zlevnění doručování zásilek

25. 5. 2016 | Zdroj: Česká podnikatelská reprezentace při EU (CEBRE)

Evropská komise předložila dnes tzv. balíček pro obchodování online. Balíček by měl usnadnit spotřebitelům nákup zboží a digitálního obsahu online, a to řešením geoblockingu či zlevněním doručovaní zásilek.

Balíček se skládá z legislativního návrhu na řešení neoprávněného geoblockingu a dalších forem diskriminace na základě národnosti, sídla a bydliště; dále zlegislativního návrhu na přeshraniční poskytování zásilek; legislativního návrhu na posílení spotřebitelských práv a návrhu pravidel pro vyjasnění např. nekalých obchodních praktik vdigitálním světě.

Ačkoliv regulace geoblockingu nezavádí závazek obchodníků prodat nebo dodat do jakékoliv země, měly by být dle Komise spotřebitelům zjiné země EU zajištěny stejné podmínky při nákupu fyzického zboží zwebu jako domácím spotřebitelům. Malé firmy, jejichž podnikání spadá pod určitý strop DPH, budou vyjmuty.

Pro prodej digitálního obsahu online navrhla Komise stejné podmínky, avšak stanovila přechodné období pro jejich aplikaci, a to do července 2018. Komise rovněž odsouhlasila, že zpodmínek vyjme díla chráněná autorským právem jako knihy a hudbu.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek