Kuvajt: Lesk a bída bývalého premianta

22. 3. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Ekonomickým premiantem mezi zeměmi Blízkého východu byl dlouhá léta Kuvajt. Situace se ovšem mění.

Malý stát, který je v podstatě jen jedním městem obklopeným pouští, stojí doslova na podzemním jezeru ropy. Podle odhadů je tam až desetina všech světových zásob černého zlata. S těžbou se začalo už ve třicátých letech 20. století a po padesáti letech se Kuvajťané topili v penězích.

Jenže pak přišlo v roce 1990 přepadení sousedním Irákem a diktátorem Saddámem Husajnem. I když byl Kuvajt následující rok mezinárodní koalicí osvobozen, zůstal vyplundrován a už se po přepadení nikdy úplně na hospodářské výsluní nevrátil. Irácká vojska navíc podpálila ropné vrty, což vedle obrovských peněžních ztrát znamenalo pro Kuvajt i ekologickou katastrofu.

Po této válce převzaly roli prostředníka mezi arabským regionem a světem Spojené arabské emiráty a do Kuvajtu vstupují světoví investoři jen obezřetně. Výhodou je ale stále solventnost tamějších odběratelů.

Stejně jako v Emirátech i v Kuvajtu je pro proniknutí na trh nutný jako prostředník místní sponzor. V zemi pracuje za nízké platy hodně přistěhovalců z dalších zemí Asie, především z Indie, Bangladéše či Filipín. Samotní Kuvajťané, kterých je ve skutečnosti jen třetina z 3,5 milionu obyvatel, se věnují hlavně řízení obchodu.

Vývoz do České republiky prakticky neexistuje, ovšem export z Česka naopak pozvolna roste a v současnosti je už hodnotou na úrovni kolem 50 milionů dolarů ročně.

Převzato z časopisu E15 Český export, přílohy divize Euro E15, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Autor článku: Tomáš Stingl

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek