Lesotho: Vnitropolitická charakteristika

1. 4. 2015

© Zastupitelský úřad Pretoria (Jihoafrická republika)

2.1. Stručná charakteristika politického systému

Původní protektorát Velké Británie Basutoland vznikl v roce 1868 a nezávislost získal pod názvem Lesotho v roce 1966. Lesotho je konstituční monarchií. Král má ceremoniální povinnosti bez praktické možnosti zasahovat do exekutivy či legislativy. Parlament je dvoukomorový - Senát má 33 členů, z toho je 22 kmenových vůdců a 11 je jmenováno králem na doporučení Státní rady, Shromáždění má 120 členů, z toho je 80 voleno přímou metodou ve všelidovém hlasování (voleni na 5 let) a 40 poměrnou metodou.

Volby do Národního shromáždění (Dolní komora Parlamentu) v roce 2007 vyhrála drtivě strana Lesotho Congress for Democracy (LCD), ostatní opoziční strany byly marginální. Dominantní postavení LCD a podezření na manipulaci voleb vyvolávají napětí, které pravděpodobně stálo za neúspěšným pokusem o atentát na premiéra v roce 2009. Nové volby se uskutečnily v r. 2012.  Koaliční vláda, která z nich vzešla, čelí řadě výzev, zejména 1) nutnost zajištění vnějšího financování, 2) řešení zásadních nedostatků v oblasti řízení a správy (good governance), 3) formulace a nastartování politických a ekonomických reforem.

V závěru prvního pololetí r. 2013 země žila oslavami 50. narozenin krále Letsieho III. (17. 7.)

Dne 30.8.2014 došlo v Lesothu k pokusu o státní převrat, situace na politické scéně je napjatá a málo přehledná. V únoru 2015 by se v zemi měly uskutečnit předčasné volby.

zpět na začátek

2.2. Hlava státu (jméno, kompetence)

  • Král Letsie III., vlastním jménem Mohato Bereng Seeiso (korunován v roce 1997)

zpět na začátek

2.3. Složení vlády

Předseda vlády (premiér zároveň plní funkci ministra obrany, policie a národní bezpečnosti):  Dr. Thomas Motsoahae Thabane

Seznam ministrů: http://www.gov.ls/executive/cabinet.php

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: