Letecký a kosmický průmysl je pro CzechInvest klíčový

28. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Letecký a kosmický průmysl je pro CzechInvest klíčový Agentura dojednala dosud 26 investičních projektů z oblasti leteckého a kosmického průmyslu v souhrnné hodnotě přes 12 miliard korun. Díky nim vzniklo či v blízké budoucnosti vznikne na čtyři tisíce nových pracovních míst.

Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest aktivně vyhledává nové investice také z oblasti leteckého a kosmického průmyslu, a to jak výrobního, tak výzkumně-vývojového zaměření. „Český letecký a kosmický průmysl má ve světě dobré jméno, a to jak v oblasti výroby komponentů, tak konečné montáže. Na špičkové úrovni je i náš výzkum a vývoj,“ připomíná Erik Bolebruch, sektorový manažer pro letecký a kosmický průmysl agentury CzechInvest.

Z leteckého a kosmického sektoru CzechInvest dojednal dosud 26 investičních projektů v souhrnné hodnotě přes 12 miliard korun, které v Česku vytvořily, případně vytvoří čtyři tisíce nových pracovních míst.

Jak šel čas

K nejvýznamnějším investorům, kterým CzechInvest do Česka pomohl, patří společnosti jako Honeywell, Bell Helicopter, Latecoere či GE Aviation. Americká společnost Honeywell provozuje od roku 1993 v Praze laboratoře, kde sbírá data a optimalizuje procesy v mnoha odvětvích svých aktivit. Od roku 2003 v brněnském technologickém centru mimo jiné inovuje produkty leteckého a automobilového průmyslu a patří k největším v koncernu hned po USA a Indii. V Česku má také dva výrobní provozy, v Olomouci a v Brně.

Společnost Bell Helicopter v květnu roku 2016 dokončila proces expanze a otevřela lakovnu a předávací středisko pro evropské zákazníky.

Na tradici původního českého výrobce Letov navázala v roce 2000 francouzská firma Latecoere. Vyrábí zde díly, ale i celé dveře pro dopravní letadla Airbus, ale také Boeing či Embraer. Provozuje zde rovněž výzkumně-vývojové centrum, a to i z důvodu použití kompozitních materiálů.

Na aktivity jiné české letecké firmy, známé Waltrovky, se napojil v roce 2008 americký výrobce leteckých motorů GE Aviation. Ten v loňském roce podepsal investiční smlouvu s českou vládou, v níž se zavázal vybudovat v České republice globální centrum pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů ATP (Advanced Turboprop). Jeho provoz plánuje zahájit do konce roku 2022 a do roku 2023 vytvoří 500 nových pracovních míst.

„Nové výrobní centrum se obvykle otevírá v časové periodě přibližně 10–15 let, nové vývojové a výrobní centrum tak jednou za 20 a globální ještě za více let. Touto investicí se dostaneme do světového elitního klubu států, kde se zároveň vyvíjejí, vyrábějí a exportují letecké motory. Dosud se tak děje pouze ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii a Francii,“ zdůrazňuje Karel Kučera, generální ředitel CzechInvestu.

GE Aviation bude na nových motorech spolupracovat s českými dodavateli. Letos v únoru CzechInvest pozval osmnáct předvybraných firem, které nejvíce splňují kritéria na kvalitu a konstrukci dílů, aby prezentovaly své produkty přímo zástupcům a odborníkům GE Aviation. S firmou ATG již podepsala smlouvu a s dalšími firmami pokračují jednání.

Firmy tak dostanou příležitost dodávat nejen pro výrobu turbovrtulového motoru v Česku, ale také dodávat do dalších leteckých motorů firmy v USA a jinde po světě. O umístění plánovaného centra nebylo dosud rozhodnuto. Vzhledem k zázemí, které má GE Aviation Czech již osm let v pražských Letňanech, půjde s největší pravděpodobností o lokalitu ve Středočeském kraji.

Protože v tomto sektoru má Česká republika co nabídnout, CzechInvest předpokládá, že příkladu GE Aviation by mohli následovat i další investoři.  

Kosmická líheň

Loni v květnu se Praha stala součástí sítě podnikatelských inkubátorů Evropské kosmické agentury (ESA). Na slavnostní otevření pražského kosmického inkubátoru ESA BIC Prague, prvního svého druhu ve střední a východní Evropě, přijel generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner. „Vítám Prahu do naší vesmírné rodiny a těším se, jaká zajímavá využití kosmických technologií Česká republika přinese. Věřím, že pražské firmy a celá Česká republika prostřednictvím ESA BIC přijdou s inovativními produkty, ze kterých budeme mít prospěch všichni,“ prohlásil při té příležitosti Wörner.

Program ESA BIC Prague si klade za cíl podpořit využití kosmických technologií v běžném životě a zajistit tak podporu výzkumu, vývoje a inovací a zpeněžení jejich výsledků. Po dobu pěti let bude moci až 25 českých start-upů hledat možnosti využití kosmických technologií pro běžný život. CzechInvest jako operátor programu zprostředkuje za podpory ministerstva průmyslu a obchodu vybraným žadatelům inkubační balíček, který bude obsahovat konzultační a poradenské služby v technologické i podnikatelské oblasti.

K dispozici je start-upům marketingová podpora či pomoc s vyhledáním partnerů a potenciálních investorů. Vedle ESA se na programu finančně podílí hlavní město Praha, celkem je v něm vyčleněno téměř 45 milionů korun. Vybrané start-upy mohou čerpat na dokončení svých produktů a jejich uvedení na trh podporu až 50 tisíc eur.

Dosud se zapojily tyto firmy: Festka, NG Aviation, Triphood, TuddyTuddy, Big Terra, InsightART, Let’s Earth a NaviRider. Využití komických technologií pro běžný život budou hledat české start-upy v pražském paláci Adria.

Podnět ke vzniku pražského kosmického inkubátoru vzešel od ministerstva dopravy, které je v České republice za kosmické aktivity zodpovědné. Jednání poté převzala agentura CzechInvest. „O vzniku pražského inkubátoru jsme s Evropskou kosmickou agenturou a dalšími partnery jednali už od roku 2015,“ uvedl generální ředitel Kučera. „Díky poskytnutým prostředkům se novým high-tech podnikatelům otevřely nové příležitosti včetně obchodních. Praha je branou k využití kosmických technologií,“ dodal.

Hlavní město je už od roku 2012 sídlem Evropské agentury pro globální navigační satelitní systém (GSA), členem ESA je republika od roku 2008.

Převzato z komerčního speciálu E15 – České letectví: pýcha tuzemského průmyslu II.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek