Letištní stavební sektor je v regionu GCC na vzestupu

23. 1. 2017

  • Země: AE - Spojené arabské emiráty
  • Datum zveřejnění: 18.01.2017

Celosvětově projekty výstavby letišť mají hodnotu 551 mld. USD. Tento stavební sektor je tedy skutečně žhavým tématem. Jen v SAE jsou nebo budou v brzké době realizovány projekty v hodnotě převyšující 32 mld. USD. V regionu Blízkého Východu pak bude tento sektor jedním z hlavních motorů rostoucí ekonomiky a lákadlem pro lokální i globální investory. Letecký sektor je na vzestupu, jedná se o investice do budoucnosti, poznamenává Angela Gittens, ředitelka Airports Council International.

 

SAE

 

Vůdčím projektem v SAE je stavba a rozšíření letiště Al Maktoum International, s investicí ve výši 8 mld. USD. Letiště má být schopno pokrýt potřebu 14 mil. tun cargo a odbavit 160 – 260 mil. pasažérů ročně. Dokončen je nový terminál na ploše 66 tis. M2, 64 parkovacích míst pro letadla a runway od délce 4,5 km.

 

Letiště Dubai International nezůstává pozadu, s investicí ve výši 7,8 ml. USD dochází k rozšíření kapacity přepravy pasažérů ze současných 60 mil. na 90 mil. tento rok. S tímto plánem souvisí stavba nového terminálu, který bude mít užitnou plochu 675 tis. m2. Cargo zaznamená nárůst na 4 mil. tun do roku 2020.

Pozadu nezůstávají ani další Emiráty. Ajman, projekt rozšíření stávajícího letiště v hodnotě 600 mil. USD, Sharjah, letiště zaznamenalo rozvoj v minulé dekádě díky první nízkonákladové společnosti AirArabie. V Abu Dhabi se staví nový terminál, projekt v hodnotě 3 mld. USD by ml být dokončen letos, kapacita letiště by měla vzrůst na 30 mil odbavených pasažérů.

 

Saudská Arábie

 

Letiště King Abdulaziz International v Jeddah, projekt rozšíření letiště v hodnotě 1,5 mld. USD má navýšit přepravní kapacitu na +30 mil. pasažérů. První fáze projektu obsahuje rozšíření terminálu, kontrolní věže, přístupových cest a zázemí, na celkové rozloze 400 tis. m2. Druhá a třetí fáze projektu má být dokončena do roku 2035, kdy je plánováno odbavení až 85 mil. cestujících ročně.

 

Omán

 

Sultanát vyčlenil 6,1 ml. USD na následujících pět let pro projekty související s letištní infrastrukturou. Jedná se předně o mezinárodní letiště v Muscat a Salalah, a vybudování čtyř lokálních letišť, u přístavu Sohar, v Ras al Hadd, Duqm a Adam. Z celkového rozpočtu má být vyčleněno 8% pro tato lokální letiště. Letiště v Muscatu tak bude v brzké době schopno odbavit 12 mil. pasažérů ročně s celkovou vyhlídkou až 48 mil. po dokončení.

 

Bahrain

 

Bahrain má připravených pro investici 1 mld. USD pro letiště Bahrain International, za účelem navýšení přepravní kapacity na 13,5 mil. cestujících ročně. Prostředky budou proinvestovány za stavbu nového terminálu pro cestující s plánovanou rozlohou více jak 150 tis. m2 a dalších budov a vybavení s provozem letiště souvisejících. Dokončení je očekáváno do roku 2018.

 

Kuwait

 

Letiště Kuwait International zažije rozkvět díky novému terminálu, který vybuduje vítěz tendru, turecká společnost Limak Construction. Po dokončení bude mít letiště kapacitu přepravy 25 mil. cestujících ročně, bude připraveno 51 tzv. gates. Součástí bude i solární elektrárna o výkonu 12 MW instalovaného výkonu, díky 66 tis. střešních panelů. Elektrárna bude sloužit k zásobování komplexu elektrickým proudem.

 

Posílení kapacity letišť má v budoucnu přinést do teritoria GCC další investice, turismus, pomoci tak regionu v další diversifikaci, odklonu od závislosti na příjmech ropy a jejich derivátů.

 

Obecně aerolinie přepraví v roce 2017 dle jejich výhledu 3,7 mld. pasažérů, jejich značná část bude v určitém okamžiku cesty v GCC. Rozvoj letišť je tak skutečně nutností.

 

 

Czech Trade Dubai spolu se Zastupitelským úřadem v Abu Dhabi si tento trend uvědomují, a proto mají v plánu zařadit jako podporovaný veletrh AirPort Show 2017 – Dubia, za podpory Ministerstva zahraničních věcí v programu projektů ekonomické diplomacie.

 

http://www.theairportshow.com/

 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji

Tisknout Vaše hodnocení: