Letouny L-410 vrátili na scénu Rusové, do světa jim pomáhá ČEB

26. 7. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Na leteckém aerosalonu MAKS Moskva představila Česká republika tuzemské eso. Je jím L-410, malý dopravní letoun pro superkrátkou ranvej.

Jde o stroj, který je historicky dobře známý na ruském trhu. Modernizovaná verze L-410 s označením NG se předvedla na MAKS v plné síle – z Kunovic přistála L-410 NG na letišti Žukovskij už minulý pátek. A to proto, aby se mohla ve středu 19. července, tedy v den, kdy se podle ruských médií očekávala návštěva 25 tisíc návštěvníků, ukázat na ruském nebi. Předpoklad vyšel: lidé přišli a L-410 se pochlubila úspěšným předváděcím letem.

Kunovický výrobce byl přitom ještě před deseti lety v úpadku. Nastartovat výrobu a motory pomohla až ruská investice do podniku. Uralská těžařská společnost (UGMK), která je tamní jedničkou v dobývání a zpracování mědi a zinku, vstoupila jako akcionář do výroby letadel L-410 v roce 2008. Pod křídly UGMK běží nyní výroba v Kunovicích na plné obrátky. Podnik nese nový název Aircraft Industries a vykazuje miliardové tržby. Exportu L-410 pak prospívá spolupráce s Českou exportní bankou (ČEB), která podporuje vývoz těchto letounů svým financováním.

L-410 se začal vyrábět v Kunovicích před 46 lety, a to jako prostředek pro ruskou regionální přepravu. Ta je typická extrémními přistávacími a provozními podmínkami. Rusko je zajímavé i tím, že se tam téměř 20 let (do roku 2009) letadla pro regionální dopravu prakticky nedodávala.

„V Rusku se snažíme naplňovat velikou potřebu letounu pro regionální spoje. Let Kunovice je podnik původně založený jako součást sovětského leteckého průmyslu se zacílením právě na regionální přepravu. Vzhledem ke svým technickým charakteristikám jde o nejlepší letoun pro regiony celosvětově, proto pronikáme do Asie a na americký trh,“ říká předseda představenstva Aircraft Industries Oleg Meljuchov. Ruské prodeje táhne Kamčatka, Tula, Burjatsko, Chabarovsk nebo letecký park Orenburgu.

Převzato z komerčního speciálu E15 – České letectví: pýcha tuzemského průmyslu II. Autorka článku: Anna Uljačenková.

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek