Levnější než jádro a vítr. Británie fandí energii z oceánu

18. 1. 2017 | Zdroj: BusinessInfo.cz

motiv článku - Levnější než jádro a vítr. Británie fandí energii z oceánu Energie z přílivových lagun je v dlouhém období výhodnější než z jiných obnovitelných zdrojů či z jádra, i když počáteční náklady jsou vyšší. Bývalý britský ministr pro energetiku Charles Hendry zveřejnil dlouho očekávanou zprávu, v níž podpořil budoucnost přílivové energetiky. Ta je v Británii stále v plenkách, skýtá však velký potenciál.

Velká Británie již nějaký čas diskutuje o větším využívání energie z přílivu. Hendryho studie měla zjistit, zda jsou přílivové elektrárny v uměle vybudovaných lagunách konkurenceschopné proti jiným zdrojům.

Podle studie jsou přílivové laguny zpočátku dražší než větrné či jaderné elektrárny. Po desetiletích se ale vyplatí. Životnost přílivové turbíny činí 120 let, proti tomu větrné a solární zdroje mají kolem 25 let a jádro 60 let. Moře skýtá i další výhody. „Přílivové laguny by přinesly větší předvídatelnost dodávek energie, pomohly by splnit cíle omezení uhlíkových emisí. Mohou se stát novým a vzrušujícím odvětvím,“ píše zpráva o výhodách mořského zdroje.

Studie zároveň doporučila uskutečnit pilotní projekt přílivové laguny Swansea Bay. Na jižním pobřeží Walesu je plánována, a již získala územní povolení, první laguna na světě za 1,3 miliardy liber (40,5 miliardy korun). S výkonem 320 megawattů (asi 15 % Temelína) má poskytnout elektřinu 155 tisícům domácností. Stavět plánovaná na čtyři roky má začít v roce 2018.

Plánuje se pět větších (až desetinásobně) projektů, dohromady by dle zprávy mohla Británie mít až 18 gigawattů kapacity v přílivových elektrárnách. Zastánci technologie tvrdí, že by sektor mohl pokrýt až 12 % spotřeby elektřiny v Británii.

Vytvoření laguny znamená postavení velké zdi v mořské zátoce ve tvaru písmenu U, v případě Swansea o délce devíti a půl kilometrů, kterou pokryjí chodníky a cyklostezky. Ve zdi se bude nacházet 16 turbín. Při přílivu se hladina na vnější straně zdi zvýší oproti hladině uvnitř laguny velké 11 kilometrů čtverečních. Po otevření průtoku pak voda proudí skrze turbíny, dokud se hladiny nesrovnají. Při odlivu proces funguje opačně – turbíny jsou obousměrné.

Hendryho zpráva dává signál britské vládě, aby podpořila přílivovou energetiku a odsouhlasila i další projekty. Británie má po Kanadě druhý největší rozdíl hladin při přílivu a odliv na světě (ve Swansea Bay až 9 metrů) a odvětví se těší i podpoře veřejnosti.

Převzato z webu Euro.cz.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek