Libanonští obchodníci čelí krizi

9. 5. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Libanonští obchodníci čelí krizi Podle prezidenta Asociace bejrútských obchodníků (BTA) Nicolase Chammase od počátku syrského konfliktu v Libanonu významně poklesla obchodní aktivita a velké množství společností a obchodníků bylo donuceno opustit trhy.

I když nejsou k dispozici přesná čísla, mnoho společností zbankrotovalo a přežily jen ty s vysokým likvidním kapitálem. Další bankroty hrozí v blízké budoucnosti, pokud nedojde ke zlepšení stavu libanonské ekonomiky. Podobně muselo být uzavřeno také velké množství obchodů. Velkým problémem je i značný počet obchodů a firem, které nejsou registrovány nebo nemají potřebné povolení k vykonávání činnosti. Takové firmy ani neplatí daně, ani neregistrují své zaměstnance v National Social Security Fund.

Podle Chammase je libanonský maloobchodní sektor těžce postižen a je nutné přijmout přechodná opatření chránící obchod. Mezi Chammasem navrhovaná opatření patří dotované půjčky Centrální banky pro investování v oblasti obchodu podobně, jako již tomu je v jiných sektorech – např. v zemědělství, informačních technologiích či průmyslu. BTA hodlá v tomto ohledu kontaktovat v nejbližší době guvernéra Centrální banky Salameha a je také připravena požádat ministra financí o případnou změnu některých článků daňového zákona.

Chce rovněž dosáhnout zrušení existujících pokut vymáhaných za pozdní placení daní a vypracovat nové schéma regulující tuto tematiku. Chammas hodlá požádat ministra financí také o to, aby nedošlo k ukládání nových daní z příjmů či zvyšování DPH či daní z nemovitostí. Jeho záměrem je rovněž vytvoření schématu poskytujícího pojištění všech obchodníků v zemi. Podle Chammase by měla vláda velmi usilovat o přitažení nového segmentu turistů, zejména pak Číňanů disponujících velkou kupní silou. Turisté pro Chammase představují potenciál pro reaktivaci obchodu v zemi.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Bejrútu (Libanon).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek