Litva umožňuje otevření druhého LNG terminálu v Baltu

21. 6. 2017

  • Země: LT - Litva, EE - Estonsko, LV - Lotyšsko
  • Datum zveřejnění: 09.06.2017

234625669-web.jpgNa východním pobřeží Baltského moře, spravovaném třemi pobaltskými státy, mohou být dva navzájem si nekonkurující terminály zkapalněného zemního plynu - v litevské Klajpedě a v Estonsku, kde může být postaven malý terminál, oznámil v pátek litevský premiér Saulius Skvernyalis.

Podle něj by se terminály společně s lotyšským úložištěm plynu v Inčukalns vzájemně výhodně doplňovaly.

„Dnes věnujeme zvláštní pozornost spolupráci v oblasti dodávek a skladování plynu, možnosti spolupráce vidíme. Pokud se Estonsko rozhodne postavit LNG středního výkonu, nebudou si takovéto terminály konkurovat, ale naopak se vzájemně doplňovat společně s úložištěm plynu v Lotyšsku“ - řekl premiér na tiskové konferenci v Klaipedě.

Estonský premiér Jüri Ratas zopakoval, že regionální terminál LNG má být postaven ve Finském zálivu.

„Panuje společný cíl pobaltských zemí - zajištění dodávek plynu v regionu. Estonsko se domnívá, že by měl být zřízen regionální terminál LNG s přihlédnutím k místním logistickým podmínkám. Nepodporujeme myšlenku, že obsah terminálu by měly být kryt zákazníky. Nedávný průzkum proveden před časem Evropskou komisí ukazuje, že Finský záliv by byl lepším místem pro regionální terminál„- řekl Ratas.

Podle estonského předsedy vlády by rozhodnutí o regionálním terminálu mělo být přijato po návštěvě hlav pobaltských vlád v lotyšském úložišti plynu v Inčukalns - tato návštěva je naplánována na začátek srpna 2017.

Zdroj: LETA

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Rize.

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: