Lucembursko uzavírá první dohodu o těžbě minerálů z vesmíru

8. 3. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Lucembursko uzavírá první dohodu o těžbě minerálů z vesmíru Lucembursko se v březnu 2017 stalo první zemí světa, která se soukromou společností uzavřela dohodu o těžbě minerálů z asteroidů a Měsíce (Near Earth Objects/NEOs). Extrakce minerálů z vesmíru je mimořádnou příležitostí i pro české firmy.

Po úvodních kontaktech s americkými investory (Deep Space Industries 6/2015, Planetary Resources, 5/2016) uzavřelo lucemburské ministerstvo hospodářství dne 3. 3. 2017 první Memorandum o porozumění s japonskou robotickou společností iSpace.

Firma by měla ve spolupráci s Lucemburským ústavem pro vědu a techniku (LIST) při kampusu Lucemburské univerzity (Belval) a některými významnými místními firmami ( Paul Wurth) poskytovat robotické vybavení (roving spectrometers). Stát se zavázal zajistit vědecký grant (500 000 EUR) a zprostředkovat kofinancování Evropské vesmírné agentury ESA.

Zkoumáno má být až 10 000 asteroidů. Na  Měsíc by měla být první sonda vyslána 28. 12. 2017.

Specializace na inovativní ekosystémy a silná administrativní, finanční a právní podpora státu by měla dle Lucemburského ministerstva hospodářství přispět k rychlému etablování země jako hlavního evropského centra pro budoucí extrakci materiálu z vesmírných těles.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Lucemburku (Lucembursko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek