Macao: Vztahy země s EU

29. 6. 2016

© Zastupitelský úřad ČR v Hongkongu (Čína)

Vztahy EU-Macao jsou založeny na dohodě o vzájemném obchodu a spolupráci, která vstoupila v platnost v roce 1993. V roce 1998 vydala Evropská Komise komuniké tzv. “Communication “Building a comprehensive partnership with China”, které podporuje vysoký stupeň autonomie Macaa. Následně bylo v roce 1999 vydáno sdělení: 1999 Communication „“The EU and Macao: beyond 2000“ , v němž by EU mohla přispět k politickému a hospodářskému rozvoji Macaa a které podobně jako v případě Hongkongu podtrhuje význam řádného uplatňování principu "jedna země, dva systémy",

EU a Macao každoročně zasedají ke společnému jednání smíšeného výboru, který určuje další oblasti a směr vzájemné spolupráce.

3.1. Zastoupení EU v zemi

Oblast Macaa je spravována Kanceláří EU se sídlem v Hongkongu, která zahájila svou činnost v r. 1993. V současné době má v Hongkongu a Macau své zastoupení 17 z 28 členských zemí EU.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

EU je pro Macao 141. největším obchodním partnerem. V opačném pořadí se Macao umístilo v rámci žebříčku největších obchodních partnerů EU na 112. místě. Vzájemný obchod tedy není nikterak výrazný. Největší podíl v rámci obchodní výměny je zaznamenán v sektorech stavebnictví a maloobchodu. Vzájemný obchod se zbožím skončil v roce 2014 na hodnotě 613 mil. €, s aktivním saldem 469 mil. € na straně EU.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

V rámci rozvojových fondů a nástrojů EU je v Hongkongu resp. Macau možnost využití tzv. programu EUBIP – The European Union Business Information Programme, jehož gestorem je Evropská obchodní komora v Hongkongu.

Podrobnější informace o programu jsou uvedeny na webových stránkách European Chamber of Commerce in Hong Kong.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: