Maďarská vláda podporuje letní festivaly stamiliony forinty

2. 9. 2014

  • Země: Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 15.08.2014
  • Zdroj: http://www.hirado.hu/2014/08/18/a-turizmus-tizedet-adjak-a-konnyuzenei-fesztivalok/

Nad 330 milionové podpory (29 milionů CZK) maďarská vláda přeskupila dalších 415 milionů forintů, tedy 37 milionů korun na podporu letních festivalů, které jsou z turistického pohledu obzvlášť významné– oznámilo Ministerstvo národního hospodářství (NGM).

Letní festivaly populární hudby, v čele s čím dál tím populárnějším SZIGET Festivalem (11. ročník, Budapešť, 420 000 návštěvníků), Balaton Soundem (8. ročník, Zamárdi, 145 000 návštěvníků – nejlepší středně velký festival roku 2012), VOLT festivalem (22. ročník, Sopron, 110 000 návštěvníků,) a Nagyon Balaton (série letních festivalů u Balaton, VOLT Produkciós Kft.) napomáhají víc a víc růstu maďarské ekonomiky. Mimo pronájmů plochy, ze kterého těží vedení města vydělávají i ubytovací a stravovací zařízení i obchody s potravinami.

Ilustrační obrázekPrvní tři nevětší festivaly patří pod záštitu gigantické projekční kanceláři Sziget Kulturális Menedzser Iroda Kft., která z extra podpory dostala 150 milionu forintů. Organizátoři série letních festivalů u Balatonu pod jménem Nagyon Balaton dostali 265 miliónů forintů.

Letošní SZIGET Festival (v překladu „OSTROV”, jelikož se koná na 108 hektarovém ostrově Dunaje v Budapešti) překonala všechny dřívější rekordy navštěvovanosti. Podle předběžných údajů se na festivalu bavilo přes 420 tisíc osob. Převážná většina týdenních vstupenek se prodají cizincům, kteří volí často pohodlí nad cenou a ubytují se v hotelech místo levných kempingů. V budapešťských hotelech během festivalu stoupne rezervovanost o 20-25 %. Některé se z nich naplní úplně, mnoho jiných jsou vyprodaný do 90 %.Festivaly znamenají nevídané oživení i pro malé obce Balatonu. Při festivalu Balaton Sound se do Zamárdi se sotva 2 700 obyvateli nahrne denně až desetkrát víc turistů. Naplní se ubytovací zařízení nejen ve městě a v sousedních obcích, ale i hotely na druhém břehu Balatonu. Pro Zamárdi festival znamená ročně 50 miliónový příjem (4,4 milionu CZK - ačkoliv vláda letos snížila DPH lístků z 27 % na 18 %). Velikým positivem je dále to, že díky festivalu si mohou starší, sami žijící osoby přivydělat na pronájmu pokojů, což snižuje i obecnou poptávku o sociální podpory.Ilustrační obrázek

Organizátoři série letních festivalů u Balatonu pod jménem Nagyon Balaton dostali 265 milionů forintů.

Podobně intenzivní období je to i pro supermarkety, které kvůli dlouhým frontám a zvýšené zátěži často přivolávají víc zaměstnanců na období festivalů.  Podpora těchto festivalů je důležitá i z toho důvodu, že přidávají nejen na obratu pohostinství, ale zahraniční návštěvníci se mohou stát i „turisty budoucna“. Momentálně mluvčí vlády, Évy Kurucz letní festivaly generují 10-12 % celkové turistické navštěvovanosti Maďarska.

Zpracoval kolektiv spolupracovníků CzechTrade Budapešť.

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: