Maďarské hospodářství je v dobré kondici

26. 10. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

Maďarsko drží v posledních letech růst přes tři procenta, letos má také rekordně nízkou nezaměstnanost. Pomohlo zdvojnásobení peněz pro vědu a výzkum, evropské fondy i nové investice do automobilového průmyslu.

V roce 2015 jsme mohli uzavřít další úspěšný rok jak na poli českomaďarských hospodářských vztahů, tak i ohledně růstu maďarské ekonomiky. Celkový obrat vzájemné výměny zboží mezi Maďarskem a Českem dosáhl loni již 7,5 miliard eur, což je opět nový rekord v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Podle údajů za letošní první pololetí tento růst dále pokračoval a maďarský export vzrostl o dalších 10 procent. Česká republika už je 7. největším obchodním partnerem Maďarska.

Pokud jde o strukturu vzájemného obchodu, skoro 46 procent maďarského exportu tvoří i nadále stroje a strojní zařízení. Tato hlavní skupina komodit tvořila spolu se zpracovanými produkty přes 90 procent hodnoty vývozu.

Růst maďarského hospodářství, který započal v roce 2013, byl následován dalším růstem HDP ve výši 3,7 procenta v roce 2014 a 3,1 procenta v roce 2015. Pro letošní rok vláda počítá s růstem o 2,5 procenta. Za posledních 23 let ještě nikdy nebyla v maďarském hospodářství tak vysoká zaměstnanost, jako je tomu teď. Za posledních 11 let nebyla tak nízká míra nezaměstnanosti jako nyní, kdy klesla pod hranici pěti procent.

Největší českou investici loni udělaly Karlovarské minerální vody

Největším českým investorem v Maďarsku v roce 2015 byla po koupi výrobců minerálních vod Kékkuti a Szentkirályi společnost Karlovarské minerální vody. Největší investicí v České republice z maďarské strany je expanze maďarské ropné společnosti MOL prostřednictvím nákupu sítě čerpacích stanic Pap Oil, Agip a Lukoil v ČR. Od loňského května probíhá přeměna čerpacích stanic Agip a Lukoil na značku MOL. Společnost MOL v České republice nyní provozuje celkem 308 čerpacích stanic.

Maďarsko se stalo velmocí v oblasti automobilového průmyslu a jak Audi, tak i Mercedes se rozhodly pro další expanzi. Mercedes v letošním roce oznámil, že postaví nový výrobní závod za 250 milionů eur, který bude provozován v duchu Průmyslu 4.0. Včetně avizovaného nového závodu Mercedes už proinvestoval ve městě Kecskemét celkem 1,3 miliardy eur. Rozšíření závodu umožní pružnější a efektivnější výrobu kompaktních aut nové generace.

Abychom uspěli v soupeření o mezinárodní investice, je potřeba zlepšit podmínky pro výzkum a vývoj, zlepšit vzdělávání odborníků a také rozšířit okruh dodavatelů. Právě proto Maďarsko zdvojnásobilo finanční prostředky na výzkum a vývoj. Mezi lety 2014 a 2020 je na tuto položku k dispozici celkem 700 miliard forintů (to je zhruba 65 miliard korun). Celkem 60 procent unijních zdrojů země využívá pro přímý rozvoj hospodářství.

V rozmezí let 2014 až 2020 má jít v Maďarsku na vědu a výzkum
v přepočtu plných 65 miliard korun, uvádí István Kolozsvári.

Napomáháme i maďarským malým a středním podnikům proniknout na český trh, poskytujeme jim informace, hledáme pro ně partnery a podporujeme jejich účast na různých veletrzích v České republice. V roce 2016 maďarské firmy úspěšně absolvovaly několik odborných výstav a veletrhů na ploše několika set metrů čtverečních. Jsou to například brněnský potravinářský veletrh Salima, nebo agrotechnologický veletrh Agrotech či Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně.

V první polovině příštího roku chceme uspořádat první česko-maďarskou konferenci o vesmírných technologiích a také B2B setkání. Naše kancelář rovněž aktivně podporuje regionální hospodářskou spolupráci V4. Výborným příkladem pro to je konference V4 Start-up Summit, která proběhne 2. prosince 2016 v Praze v kongresové hale České národní banky. Samozřejmě i nadále podporujeme co nejširší poznání vynikajících maďarských potravin, gastronomie a vína na českém trhu.

O 12 procent víc českých turistů zamířilo do Maďarska

Jako další klad lze uvést, že v prvním pololetí letošního roku navštívilo Maďarsko oproti stejnému období loňského roku o téměř 12 procent více českých turistů. Lepší vzájemné poznávání a odbourávání jistých, dodnes existujících stereotypů může pouze posílit potenciál vzájemných hospodářských vztahů.

Důležitým uznáním výkonu maďarského hospodářství je i skutečnost, že ratingové agentury Fitch Ratings a Standard & Poor's zvýšily hodnocení Maďarska. Tímto ocenili i londýnští analytici výkon, který maďarské hospodářství za uplynulých pět let podalo.

Převzato z přílohy deníku E15: Maďarsko – obchodní partner ČR, autor: István Kolozsvári, obchodní rada Maďarského velvyslanectví v ČR

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek