Maďarsku i ČR se daří. Úspěchy mohou být příkladem pro další země

27. 10. 2015 | Zdroj: BusinessInfo.cz

V poslední době utichla kritika maďarské hospodářské politiky a stále více sílí názor, že úspěch maďarského hospodářství může být následováníhodným příkladem i pro další země, říká obchodní rada Velvyslanectví Maďarska v ČR.

V roce 2014 jsme mohli uzavřít další úspěšný rok na poli česko-maďarských hospodářských vztahů, i pokud jde o růst maďarské ekonomiky.

Celkový obrat vzájemné výměny zboží mezi Maďarskem a ČR dosáhl v roce 2014 již 6,7 miliardy eur, což je nový rekord v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi. Podle údajů prvního pololetí 2015 pozitivní trend dále pokračoval a maďarský export vzrostl o dalších 9,3 procenta. Česká republika je i nadále 9. největším obchodním partnerem Maďarska.

Pokud jde o strukturu vzájemného obchodu, 45,6 procenta maďarského exportu představují i nadále stroje a strojní zařízení; tato hlavní skupina komodit tvořila spolu se zpracovanými produkty 90,4 procenta hodnoty vývozu.

Trend, který započal v roce 2013, byl následován dalším 3,7procentním růstem v roce 2014. V roce 2015 pak počítá vláda s 3,2procentním zvýšením HDP. Dvaapadesát společností, s nimiž vláda uzavřela dohodu o strategickém partnerství, vytvořilo v letošním roce v Maďarsku téměř 14 tisíc nových pracovních míst.

Největším českým investorem v Maďarsku byla v roce 2014 po koupi výrobců minerálních vod Kékkúti a Szentkirályi společnost Karlovarské minerální vody a.s. Společnost Agrofert Holding investovala další významné částky do potravinářského průmyslu a zemědělství.

Největší investicí v roce 2014 v České republice byla z maďarské strany expanze maďarské ropné společnosti MOL prostřednictvím nákupu sítě čerpacích stanic Agip a Lukoil v ČR. Od května 2015 probíhá přeměna čerpacích stanic na značku MOL. Celkově tedy můžeme říci, že zájem o investiční příležitosti byl oboustranný.

Maďarsko se stalo velmocí v oblasti automobilového průmyslu a německé automobilky Audi i Mercedes se rozhodly pro další expanzi. Napomáháme maďarským malým a středním podnikům proniknout na český trh, dodáváme jim informace, hledáme pro ně partnery a podporujeme jejich účast na mnoha veletrzích v České republice.

Naše kancelář také aktivně podporuje regionální hospodářskou spolupráci visegrádské čtyřky. Výborným příkladem je podpora klastrové spolupráce zemí V4. České a maďarské strojírenské klastry podepsaly letos v květnu v Praze významnou dohodu o spolupráci.

Věnujeme se i podpoře co největšího rozšíření vynikajících maďarských potravin, gastronomie a vín na českém trhu. Maďarsko bylo partnerskou zemí brněnského veletrhu GoRegiontour, který se konal v lednu 2015. Na dubnovém pražském veletrhu Víno & Delikatesy jsme s velkým úspěchem uspořádali den maďarských vín.

V roce 2016 plánujeme zúčastnit se brněnského potravinářského veletrhu Salima. Měli bychom zde mít svůj národní stánek. Zároveň věříme, že se v roce 2016 budeme s národním stánkem moci zúčastnit také brněnského mezinárodního strojírenského veletrhu, kde se již v roce 2015 úspěšně představilo mnoho maďarských firem.

Jako další pozitivum mohu uvést, že v prvním pololetí roku 2015 navštívilo Maďarsko o téměř 10 procent více českých turistů než ve stejném období předchozího roku. Jsem si jist, že lepší vzájemné poznání a odbourání jistých, dodnes existujících, stereotypů může pouze posílit potenciál našich hospodářských vztahů.

Nic nesymbolizuje naše zahraničně obchodní aktivity lépe než to, že s vytvořením nové vlády v roce 2014 vzniklo reorganizované ministerstvo zahraničních věcí, jež nese název Ministerstvo zahraničních věcí a obchodu a které vede Péter Szijjártó.

Důležitým uznáním – pokud jde o výkon maďarského hospodářství – je, že publikace odborného časopisu Euromoney s názvem Emerging Markets zvolila v letošním roce ministrem financí roku ve středoevropském regionu, Mihálye Vargu. Odborný časopis hodnotil výsledky celé země a ocenil růst, který je v unijní relaci považovaný za vysoký, růst investic a spotřeby, efektivnější výběr daní, snížení vnější zranitelnosti a efektivní řízení dluhu. Tímto ohodnotili i londýnští analytici pětileté výsledky celého maďarského hospodářství.

Převzato z přílohy deníku E15 „Maďarsko – obchodní partner ČR“. Autor: Ing. István Kolozsvári, MBA, obchodní rada Velvyslanectví Maďarska v ČR.

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek