Maďarský parlement zvolil nového prezidenta

13. 3. 2017

  • Země: HU - Maďarsko
  • Datum zveřejnění: 13.03.2017

 

 

Maďarský parlament dnes hlasováním rozhodl o tom, že János Áder, dosavadní prezident zůstane ve funkci dalších pět let.

 

Ačkoliv i první kolo tajného hlasování bylo platné, výsledek se nezrodil, protože ani jeden z kandidátů nedostal dvoutřetinovou většinu. V druhém kole hlasování již stačilo, aby jeden z kandidátů dostal víc hlasů, než druhý. Výsledek nebyl překvapivý: nakonec Jánose Ádera volilo 131 poslanců, jediného kandidáta opozice, bývalého ombudsmana László Majtényiho pouze 39.

 

Prvních pět let prezidenta Ádera bylo tichých, i když na rozdíl od svého předchůdce, Pála Schmidta, nepodepsal všechny zákony automaticky, naopak, využil prezidentské veto dokonce pětkrát. Ve středu pozornosti měl po celou dobu ochranu životního prostředí.

 

Naopak jeho protějšek, László Majtényi zvedl hals pro obnovení demokracie, pořádku jak býval po revoluci, svobody tisku a kultury a důležitost zajištění systému brzd a rovnovách.

 

János Áder byl jeden z prvních členů politické strany Fidesz, byl vstoupil do ní skoro hned po jejím založení v roce 1988. V letech 1990 – 2009 byl poslancem, pak poslencem v Evropském parlamentu, odkud ho v roce 2012 odvolali domů s cílem zaplnit místo prezidenta po tom, co tehdejší prezident Pál Schmidt musel kvůli skandálu plagiátorství podat demisi.

 

Zdroj: http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/megszavaztak_az_uj_koztarsasagi_elnokot.631395.html

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: