Makedonie vítá nově uzavřenou Smlouvu o dopravním společenství zemí Západního Balkánu

22. 8. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Makedonie vítá nově uzavřenou Smlouvu o dopravním společenství zemí Západního Balkánu Schůzka zemí Západního Balkánu s EU v Terstu 12. července 2017 se zdá být velkou příležitostí pro české firmy, které se zabývají železniční infrastrukturou. Jen v Makedonii má být na tento projekt uvolněno 70 milionů EUR.

Dne 12. července 2017 proběhla v Terstu schůzka mezi EU a všemi zeměmi Západního Balkánu. Na této schůzce byla dohodnuta příprava „Smlouvy o dopravním společenství mezi zeměmi Západního Balkánu“. Účastníci se dohodli na realizaci 7 projektů v oblasti dopravy a energetiky v celkové výši 500 milionů €, z nichž 194 milionů € bude poskytnuto EU v podobě grantů formou tzv. kofinancování.

Pro Makedonskou republiku to znamená, že by se v rámci tohoto financování měl realizovat projekt železnice, spojující východní makedonsko-bulharskou hranici se západní makedonsko-albánskou hranicí v celkové výši 70 mil. €.

Kontury projektu se zatím tvoří, protože Makedonie původně předpokládala, že tato železniční trať bude plně elektrifikována a vybavena nejnovější signalizací a rozpočet tuto cca 350 kilometrovou železniční trať byl někde kolem 120 milionů EURO. Nyní se tedy bude muset najít levnější varianta, což ovšem naopak znamená velkou příležitost pro české dodavatele v této oblasti, kteří jsou stejně kvalitní, ale levnější nežli eventuálně uvažované dodavatelské firmy západní Evropy (Bombardier, Alsthom, Ansaldo, Siemens aj.).

Předpoklad začátku tohoto projektu je v roce 2018, a proto ZÚ Skopje doporučuje všem zájemcům z České republiky situaci sledovat, případně se domluvit s velvyslanectví České republiky ve Skopji na dalších krocích (představení českého zájemce makedonskému investorovi této železniční tratě apod.).

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky ve Skopje (Makedonie). Autor: Ing. Jan Kouřil, ekonomický diplomat.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek