Makroekonomická analýza a trendy v Srbsku – růst HDP o 2,8 procent

10. 2. 2017 | Zdroj: NewBalkan.com

Na včerejší konferenci na Hospodářské komoře Srbska byla prezentována makroekonomická analýza a trendy: významný růst exportu i importu. Dosaženo růstu HDP o 2,8 procent. Pokračování mírného reálného růstu spotřeby a mezd při absenci inflace.

Na konferenci hovořili autoři prezentace Stojan Stamenković, koordinátor výzkumného programu MAT, Ivan Nikolić, editor výzkumu, Miladin Kovačević, ředitel Statistického úřadu a ekonom Boško Živković.

V úvodní části prezentace Ivan Nikolić zdůraznil, že byl zaznamenán růst HDP překračující 2,7 procent, oficiální údaj je 2,8 procent.

„Statistické údaje za prosinec 2016 ukazují zrychlení růstu průmyslové výroby, udržení tendence výrazně rychlého růstu exportu, ale i zrychlení růstu importu, pokračování mírného reálného růstu výdajů a mezd při  znatelné absenci inflace“, uvedl Nikolić.

„Fyzický objem celkové průmyslové výroby v roce 2016 byl meziročně vyšší o 4,7 procent. Ve čtvrtém kvartálu byl meziročně vyšší o 3 procenta a v prosinci o 3,9 procent. Z pohledu účelu byl nejvyšší nárůst u meziproduktů (9 procent) a produktů trvanlivého spotřebního zboží (9,5 procent), tedy největší podíl byl zaznamenán v potravinářském průmyslu, kde převládal cukr, následuje gumárenský průmysl vedený firmou Tigar z Pirotu a kovoprůmysl, což se týká železáren ve Smederevu“, řekl Stojan Nikolić.

Na jasném prvním místě je potravinářský průmysl s růstem 1,8 procent v listopadu a 9,1 procent v prosinci se společným přispěním zpracovatelského průmyslu se sezónně očištěným nárůstem přes 2,5 procent. Následuje výroba gumárenských produktů a plastů, výroba základních kovů se sezónně očištěným nárůstem v listopadu a prosinci o 3,3 a 3,1 procent v případě gumárenských produktů a o 8,2 a 1,5 procent v případě základních kovů. Je třeba poznamenat, že chemický průmysl kompenzoval jeho velký pokles v listopadu, jeho sezónně očištěný index v průmyslu vzrostl o 9,3 procent s vlivem asi půl procentního bodu na sezónně očištěný růst zpracovatelského průmyslu v prosinci

Rovněž pokrytí importu exportem na konci roku činil asi 77 procent, zatímco před koncem roku byl registrován menší rozdíl, který by byl mírně nad 70 procent.

Jak uvedl Živković, proces přesměrování toků kapitálu ovlivní rozvoj mnoha zemí, které nemají významný export energentů a dalších kapitálových produktů, jejichž cena roste. Podle jeho slov bude mít posílení amerického dolaru vliv na veřejný dluh jednotlivých zemí, mezi kterými je i Srbsko, neboť má vysokou úroveň tohoto dluhu v dolarech a nemá zajištění proti kurzovému riziku.

Živković rovněž objasnil, že posílení amerického dolaru, i přes zvýšení nákladů na veřejnou dluhovou službu,  povede ke zvýšení cen dovozového zboží a služeb, které jsou vedeny v dolarech, což největší položkou v Srbsku jsou paliva, která budou mít především vliv na cenu.

(Hospodářská komora Srbska)

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek