Malé a střední podniky jsou v nejlepší kondici od vypuknutí krize, mají ale rezervy

20. 7. 2016 | Zdroj: BusinessInfo.cz

K vyšší výkonnosti chybí mnoha podnikům lepší organizace práce a procesů, ale i využívání moderních technologií. Odborníci by zase přivítali větší motivaci pro ty poctivé firmy, které trpí rostoucí zátěží kvůli honu na podvodníky.

Ekonomická situace malých a středních podniků v České republice se stabilizuje. Přes 87 procent  malých a středních podniků hodnotilo v posledním průzkumu Hospodářské komory celkový vývoj svojí firmy za poslední půl rok pozitivně či neutrálně. Jde o nejvyšší hodnotu od počátku šetření v září 2008.

A výhoda by to měla být i pro zaměstnance. Téměř čtvrtina podnikatelů navíc plánuje letos nabírat nový personál. Podíl podnikatelů, kteří svou situaci hodnotí negativně, od roku 2012 dlouhodobě klesá. Vzrostl naopak podíl podnikatelů, kteří považují svou ekonomickou situaci v porovnání s předchozím obdobím za stejnou.

„Výsledky průzkumu nejsou velkým překvapením. Český HDP vloni vzrostl dle posledních dat ČSÚ o 4,3 procenta, což bylo více než dvojnásobné tempo v porovnání s EU. České ekonomice se dařilo nejvíce za posledních osm let, a to díky mimořádným faktorům jako nízká cena ropy a zrychlené čerpání peněz z evropských fondů,“ konstatuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Za neúspěchem chyby manažerů

Podle odborníků přitom ani dobrá ekonomická situace nemusí znamenat, že se bude dařit všem firmám. Problémy v podnicích totiž podle nich z 80 procent souvisí s neprofesionálním přístupem majitelů i manažerů k vedení firmy.

„V segmentu malých a středních firem je nejčastějším tématem nedostatků příliš pasivní obchod, špatná organizace práce a procesů a nedůslednost v hospodaření s firemním kapitálem,“ shrnul hlavní problémy, se kterými se setkal v uplynulém roce, Jiří Jemelka, výkonný ředitel společnosti J.I.P. pro firmy působící v oblasti podnikového poradenství zaměřeného na revitalizaci firem.

V roce 2016 bude podle Jiřího Jemelky typickým problémem nedostatek kvalifikované pracovní síly. Firmy totiž již nějakou dobu trápí enormní nedostatek zaměstnanců. Druhým problémem pak bude konec ekonomického boomu, který mnohá vedení firem překvapí.

Mezi časté příčiny, proč firmy nedosahují nejlepších výkonů, patří podle Jemelky přetíženost, vyčerpanost nebo vyhořelost majitelů či klíčových pracovníků firmy, nedostatečná motivace zaměstnanců, jejich vysoká fluktulace, nedostatečné znalosti a zkušenosti ve vedení lidí nebo chaos v řízení porad či lidí.

Sázka na technologie

Rozdíl mezi firmami, které porostou, a těmi, které budou stagnovat, může ovlivnit také práce s moderními technologiemi. Právě ty manažeři někdy vnímají jako konkurenční výhodu velkých společností.  Patří mezi ně také práce s takzvanými big data (velkými daty), tedy zpracování a analyzování informací o zákaznících, ekonomických výsledcích a dalších klíčových údajích. 

 „Podniky, které umí vytěžit hodnotu ze svých dat, budou v Evropě i v Česku hlavním hnacím motorem ekonomického růstu,“ uvedl k tomu Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy ve společnosti Microsoft v České republice. „Častěji vstupují na nové trhy, mají produktivnější týmy a dokážou navázat pevnější vztah se svými zákazníky,“ dodává.

„Pro malé a střední podniky představují jedinečnou konkurenční výhodu, protože většinu dat, které potřebují k tomu, aby rostly, už mají. Stačí jen začít je systematicky používat. Dobrá zpráva je, že nástroje, které k tomu potřebují, jsou dnes jednoduché, a finančně velmi dostupné", doplnil Ondřej Novodvorský.

Daňová (ne)jistota

Ekonomickou výkonnost podniků ovlivňuje také jistota a přehlednost daňového prostředí. I přes zavádění řady novinek si přitom tuzemské podniky nestěžují více než v minulosti. „Pozitivním zjištěním je fakt, že respondenti v České republice jsou v meziročním srovnání o něco více optimističtí. Vysokou daňovou nejistotu v ČR vnímá 61 procent dotázaných, což je o 10 procentních bodů méně, než loni. Nejvyšší vnímání daňové nejistoty je ve Francii, Řecku, Švédsku či na Ukrajině. Naopak nejnižší daňová nejistota je v Nizozemsku, Švýcarsku či Lucembursku,“ doplnila Radka Mašková, ředitelka v daňovém oddělení společnosti Deloitte.

Daňová nejistota představuje pro poplatníky zásadní rozhodovací faktor při podnikání a investování. „Nejvíce by firmy uvítaly zjednodušení daňového systému a větší jistotu ohledně budoucnosti daňového systému. Po těchto změnách volají dlouhodobě čeští respondenti ve větší míře než respondenti z ostatních evropských zemí. Nižší daně a menší počet daňových kontrol nemají dle respondentů tak zásadní vliv na konkurenceschopnost jejich firem,“ uzavřela Radka Mašková.

Trestání poctivých

Právě narůstající plošný tlak na všechny podnikatele, bez ohledu na to, zda podnikají poctivě nebo podvádějí, může podle odborníků do budoucna omezit ekonomické aktivity některých firem a živnostníků. „Trestání poctivých“ je totiž pro řadu firem velmi demotivující.  

„V dnešní době, kdy pod heslem boje proti daňovým únikům, proti kterému nelze samozřejmě ve vztahu k nelegálním daňovým únikům nic namítat a je nutné ho podpořit, má většina změn v oblasti daňové, ale například i trestní charakter plošných opatření, které u poctivých podnikatelů vedou k větší administrativní náročnosti, hrozebně mnohdy smrtících sankcí a přinášejí mnohé výkladové problémy a nejednoznačnosti, se pozitivní změny hledají velmi obtížně,“ konstatuje Jiří Nesrovnal, člen prezidia Komory daňových poradců ČR.

Podle jeho slov chybí při zavádění novinek v daňové oblasti právě pozitivní změny pro poctivé podnikatele a pozitivní přístup k nim.

Dalibor Dostál

Tisknout Vaše hodnocení:

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek