Maledivy: Vztahy země s EU

2. 6. 2017

© Zastupitelský úřad ČR v Dillí (Indie)
Obsah neuveden

3.1. Zastoupení EU v zemi

Vztahy EU-Maledivy byly navázány v roce 1983, velvyslanec EU v Kolombu je rovněž akreditován pro Maledivy. Vztahy EU-MV zatím nebyly formalizovány v Dohodě o spolupráci, ani v jiném podobném dokumentu. Dvakrát ročně je organizována mise velvyslanců EU rezidentních v Kolombu do Malé pod vedením vedoucího Delegace EU. V roce 2015 byl zahájen politický dialog mezi EU a Maledivami, jehož druhé pokračování se uskutečnilo 24. a 25. 5. 2016.

zpět na začátek

3.2. Obchodní vztahy země s EU

Objem obchodní výměny EU- Maledivy není vysoký, pohybuje se dlouhodobě kolem 0,2 miliard EUR s přibližně vyrovnanou bilancí. Hlavními vývozními položkami byly zemědělské výrobky a strojní zařízení.

zpět na začátek

3.3. Poskytování rozvojových fondů a nástrojů EU

V rámci nástroje EU pro rozvojovou spolupráci (Development Cooperation Instrument, DCI) a v souladu s tzv. Multi-Annual Indicative Programme pro období 2007-2013 EU poskytla 10.5 mil EUR prostřednictvím Fondu pro klimatické změny jako podporu vládě Malediv na boj s klimatickými výkyvy a oteplováním moří. V současné době nejsou Maledivy s ohledem na dosažení úrovně ekonomického rozvoje zařazeny do žádného klíčového programu rozvojové pomoci. Ze stejného důvodu Maledivy nemají přístup k systému celních preferencí EU.

zpět na začátek

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

Tisknout Vaše hodnocení: