Marocká kritika generálního tajemníka OSN v kontextu jeho tindoufské návštěvy

11. 3. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

Marocký vládní kabinet vydal dne 8. března 2016 v reakci na Ban Ki-Moonovu návštěvu tindoufského regionu dne 5. března 2016 prohlášení, v němž označuje výroky generálního tajemníka OSN za uklouznutí na poli slovní rétoriky.

Pomyslným jádrem sporu je vyjádření Ban Ki-Moona o brzkém pověření svého zvláštního vyslance pro Západní Saharu Christophera Rosse úkolem oživit rozhovory mezi Rabatem a hnutím Polisario. Dle Ban Ki-Moona ani jedna ze zmíněných stran neučinila skutečný pokrok ve vyjednávání ohledně spravedlivého a pro všechny přijatelného řešení založeného především na vůli obyvatel Západní Sahary.

Maročané obvinili Rosse v otázce Západní Sahary „z jednostranného pohledu na věc“ a „neobjektivity“ již v roce 2012; Ross poté přicestoval do Maroka v únoru 2015, následně v únoru 2016.

Generální tajemník OSN zároveň ohlásil brzké uspořádání donorské konference, jejíž příspěvky budou použity na pokrytí potřeb Západosahařanů v uprchlických táborech v alžírském Tindoufu. Zde jich má žít podle některých údajů zhruba 200 000. Generální tajemník OSN navštívil dne 5. března 2016 jeden z táborů (ve Smara) a tamější podmínky označil za „humanitární tragédii“.

Ban Ki-Moon zároveň dodal, že pracovníci mise OSN (MINURSO) jsou připraveni zorganizovat referendum, pokud bude dohoda mezi všemi zúčastněnými stranami. V této souvislosti alžírský zaminir Ramtane Lamamra hovořil o ujištění ze strany Ban Ki-Moona o procesu dekolonizace Západní Sahary prostřednictvím MINURSO.

Již tradiční dubnové projednávání otázky Západní Sahary a působení MINURSO (prodloužení mandátu) se kvapem blíží, nicméně letos získává (částečně díky zmíněné slovní přestřelce mezi Maročany a samotným GT OSN) nový náboj. Personalizace mediálního ataku vůči Ban Ki-Moonovi je totiž v každoroční bitvě o znění rezoluce RB OSN novinkou.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek