Marocké včelařství

5. 9. 2017

  • Země zadání: Maroko
  • Země určení: Maroko
  • Datum publikování: 05.09.2017
Průmyslové obory:
  • Potravinářský průmysl
  • Biotechnologie
  • Zemědělství a lesnictví
  • Investice

Popis investiční příležitosti:

Marocký region Souss-Massa (se správním centrem v Agadiru vzdáleném 477 km od Rabatu) v současnosti zaznamenává významný příliv státních dotací určených pro sektor včelařství. Zmíněná geografická oblast souhrnně za rok 2016 vykázala celkový výnos 850 tisíc tun medu. Maročtí včelaři dnes chovají svá včelstva v celkem 123 500 chovech, z čehož 38% v současnosti splňuje nároky spojené s pokračující modernizací v rámci tohoto oboru. Z této skutečnosti mj. vyplývá, že produktivita zmíněného odvětví v marockém případě zaostává za potenciálem: průměrný roj v podmínkách, které neprošly inovací, vytváří 3 až 6 kg medu; modernizovaný vykazuje 12 až 15 kg medu.

Modernizace marockého včelařství představuje součást tzv. II. pilíře národního zemědělského plánu Zelené Maroko pro roky 2008-20, což je pro místní kooperativy klíčové z hlediska finanční spoluúčasti státu v jejich prospěch. Celkový objem státních dotací pro marocké včelaře činí 22,7 mil. MAD (v přepočtu 2,1 mil. EUR); státní správa očekává, že z tohoto nástroje bude profitovat celkem 1 100 příjemců. Nové projekty se zaměřují na zvýšení kvality medu, použití pylu pro alternativní léčbu alergií či následné využití mateří kašičky v medicínských postupech (léčba neuróz, psychotických onemocnění somatického původu, oslabené imunity, anorexie, nechutenství a zlepšení trávicího procesu, předčasného stárnutí – tzv. senescence, dále také vad plodnosti nebo cévních mozkových příhod).

Jednu z aktuálních výzev v rámci včelařského odvětví představuje marocký (dosud nepříliš efektivní) boj s kleštíkem obecným (v českém prostředí znám také jako kleštík zhoubný), parazitickým roztočem včely medonosné a přenašečem virových onemocnění. Druhým tématem, které Maročany ve vztahu k včelařství v současnosti zajímá, je genetická úprava apis mellifera sahariensis (frankofonní přírodověda ji zná pod názvem l´abeille saharienne), tj. jednoho ze tří druhů včelstev nacházejících se na marockém území.

Z hlediska marockého spotřebitele a jeho preferencí na domácím trhu s medem je velmi oblíbený med z tymiánu (stáčen každoročně na přelomu června a července) či pryšce (od července do listopadu v oblasti Tiznit či Ait Baamrane) - oba velmi užitečné v rámci medicínského využití (v případě dýchacích obtíží, astmatu, zvýšeného krevního tlaku, kardiovaskulárních chorob). Současně je v Maroku velmi žádaný med ze zeravu (tj. túje), rohovníku obecného (jehož plody jsou známy jako karob nebo svatojánský chléb) nebo pomerančovníku (potažmo citrusových plodů obecně zejména v oblasti kolem Taroudant; tento typ je stáčen každoročně během března). V marockém případě jednoznačně převládá přímý prodej medu. Aktuálně se jeho cenové rozpětí pohybuje mezi 70 až 300 MAD (v přepočtu 175 až 750 CZK) za 1 kg.

Zdrojem informace je ZÚ Rabat, e-mail: Jana_Kostrounova@mzv.cz

Tisknout Vaše hodnocení: