Maroko buduje nová „smart cities“

25. 5. 2017 | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí (MZV)

motiv článku - Maroko buduje nová „smart cities“ Marocké ambice v oblasti konstrukce elektromobilů a dronů nabírají na obrátkách. V zemi postupně vyrůstá několik nových „smart cities“, která čekají na své kompletní vybavení. Zároveň zde existuje prostor pro uplatnění českého know-how, jelikož Maročané v současnosti hledají partnery pro společné vývojářské aktivity ve zmíněné oblasti (elektromobily na solární pohon, drony pro vojenské i civilní využití).

Vývojářské práce na prvním marockém dronu sestrojeném posluchači doktorského studijního programu na casablanské univerzitě Hassana II. představují jeden z hlavních impulsů pokračování programu zaměřeného na konstrukci zmíněného zařízení pro jeho další využití v rámci marockých armádních i civilních kruhů.

Maročané v současnosti poptávají zahraniční partnery pro nové projekty na bázi PPP, zajímají se o nejnovější technologické postupy pro výrobu tzv. „chytrých automobilů“, resp. elektromobilů na solární pohon a další využití sluneční energie v rámci inženýrského výzkumu a vývoje. Několik místních univerzitních institutů rovněž veřejně deklarovalo svůj zájem o prohloubení univerzitní výměny na poli technického vzdělávání se zahraničními partnery (stáže profesorů i studentů).

Elektromobily a drony představují prioritu národní strategie pro rozvoj tohoto odvětví v horizontu roku 2030, do sektoru již nyní putují četné státní investice, z nichž může (díky navázání případného partnerství s MASEN, zj. marockou Státní agenturou pro solární energii) profitovat i český podnikatelský sektor. Maročané svou pozornost nyní primárně zaměřují na ochranu hranic, meteorologii a topografii.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko). Autorka: Mgr. Jana Kostrounová, obchodní rada.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek