Maroko - šlechtění fíkovníků, mechanizace oboru

25. 8. 2017

  • Země zadání: Maroko
  • Země určení: Maroko
  • Datum publikování: 25.08.2017
Průmyslové obory:
  • Potravinářský průmysl
  • Biotechnologie
  • Zemědělství a lesnictví
  • Elektronika a elektrotechnika
  • Voda, odpady a životní prostředí

Popis investiční příležitosti:

Oblastní kancelář na podporu zemědělství v marockém regionu Casablanca-Settat (fr. DRA Casablanca-Settat) oznámila zahájení kultivačních prací na celkové ploše dalších 1 500 ha určených pro pěstování fíkovníků. Celkový objem vynaložených státních investic dosáhne 26 mil. MAD (v přepočtu 2,4 mil. EUR) a jedná se o faktické naplnění plánů spojených s národní zemědělskou strategií Zelené Maroko (fr. Maroc Vert) pro roky 2008-20. Fíkovníky, jeden z nejoblíbenějších druhů ovoce kupovaného domácím spotřebitelem, jsou nyní pěstovány převážně v oblasti Doukkala (se správním centrem El Jadida vzdáleném cca 177 km od Rabatu) na dosud vyčleněné ploše o rozloze 900 ha.

Nově spuštěný program pod křídly DRA Casablanca-Settat prostřednictvím přímých finančních dotací podpoří nejméně 774 místních zemědělských družstev a pěstitelů, kteří mohou o další prostředky žádat např. Nadaci OCP (pozn. OCP je státní fosfátový podnik, v současnosti lídr světového obchodu se zmíněnou komoditou). Dosud bylo v rámci této etapy osázeno 713 ha fíkovníků, mezi dalšími plány realizovanými v brzké době figuruje také celková renovace zpracovatelského závodu v Had Oulaj Fraj a založení 7 zemědělských kooperativ pod hlavičkou státu. Zde existuje možnost pro dodávky kompletního technického vybavení v rámci zpracovatelského procesu fíků určených pro potravinářství či kosmetický průmysl.

Zamýšlená rekonstrukce závodu v Had Oulaj Fraj o celkové rozloze 1 200 m2 (z toho 300 m2 zastřešeno) si vyžádá 3,3 mil. MAD (v přepočtu 297 tisíc EUR). Díky vnitřní úpravě zpracovatelských prostor by mělo dojít ke kýženému nárůstu objemu fíkových plodů určených pro sušení na 5 tun denně, což v souhrnu představuje 200 tun ročně. Současně je počítáno s modernizací vnitřních prostor závodu (linky aj.) pro 20 tun fíků sklizených denně (tedy 1 200 tun ročně), novou balírnou a chladírnou. Přidanou hodnotou má být enviromentální rozměr, tj. snížení negativních dopadů činnosti závodů na životní prostředí; cíl představuje efektivní a moderní výroba kráčející ruku v ruce s trvalou minimalizací vlivů výrobního procesu na půdu, vzduch a vodu. V neposlední řadě modernizovaný a rozšířený závod přinese i nové pracovní příležitosti, čímž by mělo mj. být (přinejmenším částečně) eliminováno vylidňování marockého venkova.

Zdrojem informace je ZÚ Rabat, e-mail: Jana_Kostrounova@mzv.cz

Tisknout Vaše hodnocení: