Mauritánie – události posledních měsíců

15. 12. 2016 | Zdroj: Zastupitelský úřad České republiky

motiv článku - Mauritánie – události posledních měsíců Článek se zaměřuje na události v Mauritánii v průběhu několika posledních měsíců. Přináší informace o kampani na změnu ústavy a možné třetí kandidatuře prezidenta, dále se zaměřuje na spekulace o devalvaci měny a mimo jiné také na problematiku uprchlíků.

Prezident/změna ústavy

V květnu 2016 členové vlády zahájili veřejnou kampaň ke změně ústavy, aby tak současnému prezidentovi Abdel Azizovi bylo umožněno kandidovat i ve třetím volebním období, což současná ústava neumožňuje. Vzhledem k tomu, že pouhé zrušení omezení prezidentského mandátu na dvě funkční období by působilo příliš účelově, byl předložen návrh na zrušení senátu a jeho nahrazení regionálními radami (což je návrh, který široká veřejnost spíše vítá, na rozdíl od samotných senátorů).

V ústavním referendu o zrušení Senátu by měla být též předložena otázka o změně vlajky a hymny, čímž by vládnoucí strana chtěla apelovat na zlepšení mauritánského národního cítění. Na vlajku by se měly přidat dva červené pruhy (horní a dolní okraj), které mají znázorňovat krev a úsilí národu při obraně svého teritoria. I změny týkající se hymny mají apelovat na patriotismus a oslavovat tak více svůj národ.

Referendum by prý mohlo proběhnout začátkem roku 2017. Není však zatím vůbec jisté, kdy a jaký návrh nakonec obě komory parlamentu dostanou k projednání. Stejně tak není jisté, zda pro návrh zvednou ruku minimálně dvě třetiny zastupitelů v každé z komor, aby mohl být návrh následně předložen k hlasování v referendu.

Prezident přitom prohlašuje, že tradice dvou mandátů zůstane neporušena a on už po 3. kandidovat nebude. Opozice je přesto stále přesvědčena, že se prezident znovu kandidovat pokusí.

Spekulace o devalvaci měny

Po devalvaci egyptské a nigerijské měny se spekuluje také o oslabení mauritánské ukíje (ouguiya). Mezinárodní měnový fond prý Mauritánii doporučil (stejně jako v případě Egypta), aby oslabila svůj směnný kurz.

Devalvace by měla probíhat postupně a dosáhnout až 40 %, což by mělo Mauritánii zlepšit přístup k úvěrům. Zatím se však nic neděje, kurz MRO k USD zůstává od května 2016 stabilní, v případě EUR dokonce od léta zpevňuje.

Potíže kanadské společnosti Kinross

Kanadská těžební společnost Kinross patří mezi pět největších producentů zlata na světě a v Mauritánii využívá důl Tasiast k těžbě zlata (nachází se cca 300km od hlavního města). V květnu 2016 začal spor firmy s místními zaměstnanci, kteří začali stávkovat po dobu 18 dní. Odbory obvinily společnost za zhoršení pracovních podmínek, ke kterým se posléze přidala i vláda a vypověděla některé kanadské zaměstnance, když je obvinila z problémů s pracovními vízy.

Spory mezi oběma stranami pokračovaly až do října, kdy nakonec společnost dosáhla tříroční kolektivní pracovní dohody se zaměstnanci a jejich doly v Mauritánii. Největší problém dolu Tasiast jsou jeho vysoké náklady na provoz, a také lokalita v poušti, kde firma musí postavit rozsáhlý kemp s možností ubytovat 2 500 lidí. Minulý rok (2015) Tasiast vyprodukoval 6,2 tun zlata.

Základní kámen nové palestinské ambasády

Prezident Palestiny Mahmoud Abbas společně s prezidentem Mauritánie Mohamedem Ould Abdel Azizem položili 15. září 2016 základní kámen pro vznik nové palestinské ambasády v Nouakchottu (Nuakšottu). Mauritánie nyní předsedá Lize arabských států a snaží se tak k oživení mírových jednání mezi Palestinským státem a Izraelem.

Odsouzení synů bývalého prezidenta za obchod s drogami

Dva synové bývalého prezidenta Ould Haidalla (prezidentem 1980–1984) byli kvůli zapojení do obchodu s drogami odsouzeni 1. června 2016 k 15 letům odnětí svobody. Jednalo se o obchod s indickým konopím o hmotnosti 1,3 tuny.

Trest smrti

Aktuální případ se týká blogera Cheik Ould Mohameda Ould Mkheitira, jenž byl v prosinci 2014 odsouzen za apostazi a rouhání (podle soudu kritizoval proroka Mohameda na svém blogu v článku, který popisoval především složitou sociální situaci v zemi a kritizoval kastovní systém).

V dubnu 2016 sice odvolávací soud reagoval na „účinnou lítost a pokání zločince“ a přehodnotil verdikt z apostaze na „nevěřícnost“, nicméně potvrdil trest smrti. Případ je nyní projednáván u Nejvyššího soudu, který by měl rozhodnout 20. prosince 2016.

Na veřejnosti proběhlo již několik demonstrací, kde se dav dovolával exemplárního potrestání mladého muže. Demonstranty přijal v jednom případě i prezident, v rozhovoru pro deník Le Monde však Abdel Azíz popřel, že by tím vyjádřil s názorem demonstrantů souhlas.

K poslednímu výkonu trestu smrti došlo v Mauritánii roce 1987. Od té doby většina odsouzených na smrt zemřela ve věznici nebo jim byla udělena prezidentská milost.

Podle informací SZ ČR se ESVA zabývá aktivně řešením tohoto případu. Otevírá jej s vládou při každé příležitosti a vše nasvědčuje tomu, že mauritánská vláda usiluje o zmírnění situace. Vzhledem k tomu, že veřejnost požaduje trest smrti, vyhýbá se však EU jakýmkoliv veřejným prohlášením, které by mohly působit spíše kontraproduktivně. ESVA však zatím nemá žádný scénář, jak postupovat, pokud by 20. 12. byl trest smrti potvrzen.

Nuakšott má nové mezinárodní letiště

Prezident Abdel Aziz 24. června 2016 slavnostně otevřel nové mezinárodní letiště blízko hlavního města Nouakchottu. Nové letiště nahradí dosavadní díky větší kapacitě pasažérů (2 miliony cestujících za rok), a také schopnosti přijmout větší letadla jako jsou např. Airbus 380 a Boeing 780.

Snížení poplatků za víza

Prezident oznámil, že pro příští rok 2017 se sníží cena za víza o 70–80 %, aby Mauritánie nalákala turisty především k návštěvě regionu Atar (na severu země). Cena by měla proměnit ze současných 120 euro na 40 euro. Většinu turistů tvoří v zemi Francouzi, jejichž zájem o tuto zemi se rapidně snížil po zabití 4 francouzských turistů Al-Kajdou v roce 2007.

USA varují své občany v Nuakšottu před možným útokem teroristů

Ambasáda Spojených států amerických varovala na Twitteru 27. října 2016 před nebezpečím teroristických útoků v zemi, a to především na americké občany v hlavním městě Nuakšottu. Toto varování přetrvává a přidaly se k němu i ostatní státy jako např. Velká Británie a Francie. Mauritánie má dlouhodobé problémy s teroristickými útoky díky organizacím Al-Kajda a Islámský stát, které v této zemi našly svá útočiště.

Poslední mauritánský vězen propuštěn z Guantánama

V říjnu byl propuštěn poslední mauritánský vězeň z Guantánama a poslán zpět do Mauritánie. Mohamed Ould Slahi se proslavil především díky vydaným zápiskům z vězení, kde popisuje kruté používání výslechových praktik (Deník Guantánamo je jediný deník, který napsal dosud zadržovaný vězeň). Do věznice byl převezen po útocích 11. září v roce 2002 a nikdy nebyl odsouzen, padla pouze podezření ze spolupráce s teroristickou organizací Al-Kajda.

Japonsko financuje tábor uprchlíků z Mali

Mauritánský uprchlický tábor Mbera (cca 50 km od hranic s Mali na jihovýchodě země) přijal během listopadu 3 000 nových malijských uprchlíků. Kemp se však potýká s nedostatkem finančních prostředků na správnou výživu (Mauritánie je zapojena do světové potravinového programu (PAM)). Na to reagovalo Japonsko, které se rozhodlo přispět částkou 9,4 milionů dolarů.

Informace poskytnuta Zastupitelským úřadem České republiky v Rabatu (Maroko).

Tisknout Vaše hodnocení:

Štítky článků

Související články

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek