Mega rozpočet indického Bengalúru

21. 3. 2018

  • Země: IN - Indie
  • Datum zveřejnění: 21.03.2018

Městská rada třetího největšího indického města Bengalúru, která se nazývá  Bruhat Bengaluru Mahanagara Palike (BBMP), představila  rozpočet na následující rok s astronomickými výdaji ve výši 93,2 miliard rupií (29,5 miliard korun). Rozpočet sestavila koaliční vláda takřka dva měsíce před místními volbami.

Město Bengalúru se prezentuje jako sillicon valley Indie, protože IT průmysl zde skutečně vévodí; vždyť v ČR působící IT firma InfoSys byla založena právě zde. Nyní tento průmysl úspěšně dohání další sektory jako jsou strojírenský průmysl a letecký průmysl.

Město rostlo vysokým tempem především od roku 2001,v roce 1992 zde žilo 3,5 miliónů obyvatel, v roce 2001 5,7 milionů ,ale již v roce 2009 8,5 milińů,a v současnosti dokonce 12 miliónů obyvatel.

Největší část rozpočtu si vyžádá údržba a rozvoj (₹51,25 miliard rupií), dále pak likvidace odpadků a nakládání s pevným odpadem (10,66 miliard rupií). I přes nárůst výdajů na nakládání s pevným odpadem o 2,6 miliard rupií v porovnání s předchozím rokem, městská rada nepočítá s vyčištěním jezera. Rozpočet nově zahrnuje konstrukci přistávacích ploch pro vrtulníky ve všech 8 městských částech, což usnadní letecké záchranné službě práci.

Za účelem prevence před záplavami a pro zvednutí klesající hladiny podzemní vody, představila městská rada BBMP projekt na hloubení vrtů pro zadržení dešťové vody. Očekává se také, že dojde k vybudování několika zařízení na výrobu bioplynu pro čistější a zelenější město. Tyto zařízení pomohou zbavit město břemene přepravy odpadů z jednoho místa na druhé.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bengalúru.

 

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: