Memorandum o porozumění mezi MPO a Čínskou radou pro propagaci mezinárodního obchodu

1. 4. 2016 | Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Dne 29. března 2016 se uskutečnilo setkání náměstka MPO pana Jiřího Havlíčka se zástupci Čínské rady pro propagaci mezinárodního obchodu. Setkání vyvrcholilo podepsáním memoranda o účasti ČLR jako partnerské země Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se bude konat v Brně ve dnech 3. - 7. října 2016.

Pan Jiang Zengwei (Ťiang Ceng-wej), předseda Čínské rady pro propagaci mezinárodního obchodu (CCPIT) zdůraznil význam výhodné polohy České republiky, která představuje most mezi Východem a Západem. ČR je považována za významného člena v projektu Hedvábné cesty. Návštěva čínského prezidenta v ČR reprezentuje novou úroveň vzájemných vztahů a je příslibem vzrůstu obchodu. Součástí delegace jsou nejen zástupci provincií, ale i více než 280 podnikatelů, kteří si přejí rozšířit obchod s ČR o další odvětví a diskutovat o investičních možnostech. Dohoda o strategickém partnerství by měla prohloubit vzájemnou spolupráci a posílit vzájemné vztahy.

náměstek MPO Jiří Havlíček a předseda Čínské rady pro propagaci mezinárodního obchodu Jiang Zengwei

náměstek MPO Jiří Havlíček a předseda Čínské rady pro propagaci mezinárodního obchodu Jiang Zengwei

Pan náměstek Havlíček vyjádřil přání snížit deficitní bilanci obchodu pro ČR. Čína představuje největšího asijského partnera ČR a ČR je 2. největším partnerem v rámci 16 zemí východní a střední Evropy. Dále jménem MPO poděkoval CCPIT za pomoc při zajištění účasti ČR jako hlavní partnerské země na 3. Čínském mezinárodním technologickém veletrhu v Šanghaji na jaře 2015. Na základě kladné odezvy účastníků je přesvědčen, že české firmy v Číně zanechaly výborný dojem.

Dále pan náměstek vyjádřil potěšení, že se rozvíjí spolupráce s Veletrhy Brno, jež mají dlouhou tradici, a pořádají letos již 58. ročník Mezinárodního strojního veletrhu. Veletrh představuje velkou příležitost pro čínské firmy a veletrhu se budou navíc účastnit přední představitelé ČR včetně prezidenta, premiéra a ministrů. Pan náměstek zmínil možnost organizace XI. zasedání Ekonomického smíšeného výboru mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou při této příležitosti. Toto téma je však stále předmětem diskuse.

Pan předseda Ťiang Ceng-wej hovořil o přípravách ČLR na veletrh v Brně, který je největším a nejdůležitějším strojírenským veletrhem v regionu. ČLR má v úmyslu prezentovat ty nejlepší výrobky včetněvysokorychlostních vlaků, vesmírných technologií či letadel.

Pan Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno akcentoval zajištění těch nejlepších podmínek pro čínské firmy, které budou moci využít prioritního umístění na veletrhu, a kterým bude vyhrazeno 2 tis. m2. Počítá se s účastí tří stovek firem z Číny. Partneři se závěrem ujistili o dlouhodobé spolupráci a podepsali memorandum.

Tisknout Vaše hodnocení:

Diskuse k článku

+ Nový příspěvek