Mexické zemědělství je na vzestupu

26. 4. 2016

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 20.04.2016

Mexické zemědělství poprvé po dlouhých 20 letech hlásí přebytek. Sektor se stává 2. nejvýznamnějším zdrojem deviz pro zemi. Lednový vývoz zemědělských produktů překonal 2 milardy dolarů a ve zpracování masa se Mexiko řadí na 6. příčku v celosvětovém žebříčku.

ilustrační obrázekPři příležitosti slavnostního otevření zpracovatelského závodu SuKarne ve státě Durango na severu Mexika zhodnotil prezident republiky Enrique Peña Nieto výrazný přínos zemědělství pro ekonomiku země. „Mexické hospodářství poroste dle odhadů tempem 2,9 % a zemědělský sektor 4,3 %. Otevření závodu SuKarne bude mít pozitivní ekonomický dopad v podobě přísunu 14 miliard dolarů a významného nárůstu počtu pracovních míst ve státě Durango a Coahuila, dodal prezident.“

Výrobní závod SuKarne jehož výstavba si vyžádala investici ve výši 10 miliard mexických pesos bude největším závodem svého druhu v Latinské Americe. Předpokládaná kapacita závodu je zpracování 240 tisíc tun masa, které jsou určeny na export do USA, Kanady, Evropy, Asie a také pro domácí spotřebu. Její podíl na celkové výrobě by měl dosahovat výše 35 %.

Pokračující prosperita zemědělského sektoru se očekává i v letošním roce. Federální vláda počítá s přechodem od vývozu dobytka k vývozu již zpracovaného masa, s cílem dosáhnout většího zisku a posílit odvětví jako celek. „Musíme sektor rozvíjet a dát přidanou hodnotu tomu, co produkujeme,“ dodal prezident.

Podle slov majitele závodu SuKarne Jesúse Vizcarra se Mexiku otevírá nový trh, což sebou nese nové výzvy a příležitosti. V loňském roce společnost SuKarne dosáhla objemu vývozu 3 mld. dolarů, z čehož 2 mld, dolarů představuje vývoz dobytka.

Zdroj: Revista Comercio Internacional y Logística.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

Tisknout Vaše hodnocení: