Mexiko postihlo zemětřesení o síle 7.1 stupňů Richterovy škály

20. 9. 2017

  • Země: MX - Mexiko
  • Datum zveřejnění: 20.09.2017

V úterý 19. 9. 2017 v 13:14 místního (ve 20:14 středoevropského) času zastihlo centrální oblast (Ciudad de México a státy Puebla, Morelos, Estado de México) Mexika zemětřesení, které si doposud vyžádalo na 225 obětí. Předpokládá se však, že počet obětí bude ještě narůstat, neboť záchranné akce nebyly doposud ukončeny. Stalo se tak v den, kdy si Mexiko připomíná 32 let poté, co zemi zasáhlo jedno z nejničivějších zemětřesení vůbec, při němž zahynulo dle neoficiálních údajů až 20 000 lidí.
Nejvíce obětí je zatím hlášeno v hlavním městě, kde se jedním ze symbolů tragické události stal pád školy Enriqua Rébsamena v jižní části Ciudad de México, kde pod sutinami budovy doposud zahynulo 20 dětí. Po celém městě je dále hlášeno mnoha zřícených či jinak poškozených budov.
Záhy po zemětřesení téměř celé město postihlo výpadek proudu, který byl na mnoha místech postupně obnoven, avšak nejpostiženější části města jsou doposud od elektřiny odříznuty. Do pozdních večerních hodin se město mimo jiné potýkalo i s kolapsem dopravy, který mnoha lidem ztížil či úplně znemožnil návrat domů. Co však neselhalo, byla pomoc a solidarita lidí, kteří prostřednictvím sociálních sítí vytvářely dobrovolnické skupiny, nabízeli či žádali materiální pomoc nebo sdíleli seznam nalezených či pohřešovaných osob.

Ve středu již byla situace ve velké časti města stabilizována a postupně se vrací chod města do normálního stavu, přesto však pokračuji záchranářské práce v positžených oblastech.
Za posledních 12 dní zemi zasáhla dvě silná zemětřesení. To předchozí, o síle 8.2 stupňů Richterovy škály, si vyžádalo zejména na jihu země téměř 100 obětí.

V současném okamžiku neregistruje zastupitelský úřad, ani kancelář CzechTrade žádné oběti z řad českých občanů žijících v Mexiku. Pokud máte jakékoliv informace o českých občanech v nouzi, neváhejte se obrátit na nás, či přímo na nouzovou linku zastupitelského úřadu (+52 1 55 2109 2399).

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City

Souborové přílohy

Tisknout Vaše hodnocení: