Mexiko se obává ohrožení TPP

28. 6. 2016

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 28.06.2016
  • Zdroj: El Universal

Mexický deník El Universal informuje o obavách z vítězství republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa, který vznikající mega dohodu TPP (Transpacifická dohoda) označil za „pohromu“.

Jedno z červnových vydání deníku El Universal věnovalo velkou pozornost hrozbám spojeným s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Hlavní obavy panují z ohrožení mezinárodní dohody TPP, jejíž schválení je naprogramováno na konec roku 2016. Pokud prezidentské volby vyhraje Donald Trump, a dohodu se nepodaří v kongresu schválit nejpozději na začátku ledna 2017, hrozí nové vyjednávání mezi společníky tohoto pro mezinárodní obchod zásadního dokumentu, který Trump považuje za katastrofu. Hlavní obětí přitom budou právě americké firmy, které z Mexika vyvážejí nejvíce.

Obdobně nelichotivě se Trump vyjádřil i o fungující dohodě NAFTA (Severoamerická dohoda o volném obchodu), tu ale podle expertů Trumpův možný příchod do Bílého domu nemůže tak snadno ohrozit, z důvodu uplatnění pravomoci na zadržení ze strany amerického kongresu a především díky velkému tlaku ze strany amerických firem, pro které je Mexiko důležitý obchodní partner a tudíž vystoupení z NAFTA je pro ně nemyslitelné.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexiku.

Tisknout Vaše hodnocení: