Mexiko se stává lídrem leteckého průmyslu

15. 5. 2015

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 13.05.2015
  • Zdroj: El Universal

Mexiko potvrzuje svou pozici globálního lídra v sektoru leteckého průmyslu. Mezi roky 2013 a 2014 toto odvětví zaznamenalo nárůst o 17,2 %.

Ilustrační obrázekKaždé dvě minuty vzlétne letadlo s mexickou technologií. V horizontu pěti let se Mexiko zařadí mezi 10 největších světových exportérů. Nejdéle do roku 2018 se očekává výroba prvního letadla, jehož všechny části budou pocházet z mexické výroby.

V současné době operuje v Mexiku na 300 importérů, kteří se specializují na letecký průmysl. Klastry jsou zde situovány ve státech Chihuahua, Baja California, Sonora, Querétaro a Nuevo León. Aktuálně se 80 % výroby exportuje do Spojených států amerických, pro které je Mexiko 6. největším dodavatelem. Dle mexického ministerstva hospodářství (Secretaría de Economía) činil export v roce 2013 5,463 mld. dolarů.

Před dvaceti lety světoví výrobci přicházeli do Mexika hledat především levnou pracovní sílu. Dnes vedle výhodné zeměpisné polohy a stabilní ekonomické situace to jsou hlavně kvalifikovaní technici a inženýři, kteří představují hlavní motor leteckého průmyslu. Aktuálně se v oboru pohybuje na 45 tisíc zaměstnanců, jejich počet však během následujících pěti let vystoupá až na 110 tisíc.

Zdroj: El Universal.
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

Tisknout Vaše hodnocení: