Mexiko si v žebříčku Doing Business 2016 polepšilo o 4 příčky

7. 1. 2016

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 06.01.2016

Ilustrační obrázekMexiko si v pravidelném hodnocení polepšilo o čtyři příčky a obsadilo 38. místo. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka. Zpráva posuzuje 10 okruhů, na jejichž základě hodnotí podmínky pro podnikání v jednotlivých členských státech. Letošní třinácté vydání Doing Business zahrnuje 189 zemí světa.

Ze zemí Latinské Ameriky se Mexiko umístilo nejlépe a nechalo za sebou Chile (48), Peru (50), Kolumbii (54), Kostariku (58), Brazílii (116) i Argentinu (121). Mexiko v žebříčku předstihlo také některé členy G20 jako je Čína (84), Turecko (55), Jihoafrická republika (73) či Rusko (51). Lepší umístění dosáhlo i v porovnání s několika členskými státy Evropské unie, mezi nimi Belgie (43), Itálie (45) a Lucembursko (61).

Zpráva zdůrazňuje provedené reformy, které zásadním způsobem přispěly k lepšímu hodnocení země. Kostarika a Mexiko patří mezi nejaktivnější země z regionu v počtu přijatých reformních opatření. V celosvětovém měřítku pak Světová banka zemi řadí mezi 60 největších reformátorů vůbec.

Jedním z nejlépe hodnocených ukazatelů byl přístup k úvěrům, kde Mexiko skončilo mezi pěti nejlépe hodnocenými zeměmi. Dobré umístění ovlivnila reforma financí z roku 2014, jejíž součástí bylo vytvoření jednotného registru, kde se soustřeďují informace o obyvatelích sloužící k ohodnocení solventnosti klienta. Dalšími dobře hodnocenými okruhy je úspěšnost věřitelů v insolvenčním řízení, jehož problematiku taktéž řešila již zmiňovaná reforma financí z roku 2014, zde Mexiko obsadilo 28. pozici, a kategorie vymahatelnosti práva, kde zůstává stejně jako ve zprávě z roku 2015 na 41. místě.

Report rovněž zemi pozitivně ohodnotil za zjednodušení systému výběru daní, ze kterého vymizela speciální rovná daň (Impuesto Especial de Tasa Única), která byla za velké nevůle podnikatelského sektoru zavedena v roce 2008, a která se v podstatě překrývala s platbou daně z příjmu (Impuesto Sobre la Renta).

Za poslední dva roky Mexiko v žebříčku Doing Business poskočilo z 53. pozice v roce 2013 na 38. pozici v aktuálním vydání. Z komentáře Světové banky vyplývá, že na zlepšení podnikatelského prostředí se pozitivně projevilo reformní úsilí současné vlády v čele s prezidentem Enrique Peña Nieto.

Zdroj: Revista Comce
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

 

 

Tisknout Vaše hodnocení: