Mexiko: tranzitní země pro dodávky zemního plynu

1. 12. 2015

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 30.11.2015

Ilustrační obrázekMexiko má velkou šanci stát se tranzitní zemí pro dodávky plynu do Střední a Jižní Ameriky. Dodávky plynu z USA přes Mexiko by mohly zásobovat až 496 milionů spotřebitelů. Svou hlavní pozornost soustředí američtí producenti na brazilský, kolumbijský a argentinský trh, který čítá téměř 300 milionů obyvatel.

„Díky husté síti plynovodů, vybudovaných pod záštitou mexického energetického gigantu CFE (Comisión Federal de Electricidad) a státní společnosti Pemex (Petróleos Mexicanos), se Mexiko může stát vstupní branou pro zemní plyn proudící ze Spojených států do Střední a Jižní Ameriky,“ uvedl pro El Universal David Madero Suaréz, ředitel Energetického regulačního úřadu (Cenegas). Export zemního plynu prostřednictvím plynovodů vedoucích ze Spojených států do Mexika činil v prvních sedmi měsících roku 2015 v průměru 2,7 miliardy kubických stop za den. Dle vyjádření EIA (Energy Information Administration) tak došlo k navýšení o více než 35 % oproti stejnému období loňského roku.

V rámci navyšování kapacity a rozšiřování sítě plynovodů Madero zmínil projekt na pokračování plynovodu ze Salina Cruz, který by vedl přes celé východní pobřeží mexického státu Chiapas, a který by zajistil transfer plynu do Guatemaly, Salvadoru a Hondurasu.

S cílem dosáhnout energetické integrace na americkém kontinentu, Mexiko a Spojené státy zahájily společný strategický postup ve snaze vytvořit jakousi „oběhovou soustavu složenou z tepen a cév“ zajišťující cirkulaci plynu na území obou států. Pětiletý plán (2015-2019) expanze počítá s výstavbou minimálně pěti plynovodů. První fáze projektu zahrnuje rozšířením stávající sítě plynovodů na 20 936 kilometrů dlouhý obvod s vyústěním ve Střední Americe. Následná fáze plánuje propojení sítě plynovodů s Jižní Amerikou a proniknutí na trhy jako je Brazílie, Kolumbie a Argentina.

Zdroj: El Universal
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

 

Tisknout Vaše hodnocení: