Mexiko uvedlo do provozu největší petrochemický komplex v Latinské Americe

31. 3. 2016

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 31.03.2016

Investice ve výši 5,2 miliardy dolarů, 31 tisíc tun oceli, celková rozloha 200 tisíc hektarů. To je nový petrochemický závod ve státě Veracruz, jehož slavnostní otevření proběhlo dne 23. března 2016. Největší petrochemický kolos v Latinské Americe do budoucna významně ovlivní import plastů do Mexika. Odhaduje se snížení dovozu suroviny o 70 %.

ilustrační obrázekBěhem výstavby komplexu bylo použito neuvěřitelných 411 000 tun betonu, které by stačily na výstavbu 3,4 fotbalových stadionů Maracaná (Brazílie), 3 800 kilometrů kabelů, jež by dokázaly vytvořit spojnici mezi Panamou a Houstonem a 31 800 tun oceli, z nichž by se daly postavit další 4 Eiffelovy věže.

Z dálky závod vypadá jako město mrakodrapů, jemuž dominuje věž o výšce 120 metrů. Komplex, vyrábějící ethen, vyrostl v městské části Nanchital na břehu řeky Coatzacoalcos. Ethen se zde dále zpracovává, až dostává podobu pelet – malých bílých kuliček polyethylenu o průměru 3 centimetry. Při plném vytížení závod vyrobí až milion tun kuliček ročně, což významně sníží import suroviny do Mexika.

Závod denně spotřebuje 66 000 barelů ethanu, kterým je výroba zásobována z 200 km vzdáleného města Villahermosa. Smluvně garantovaným dodavatelem ethanu po dobu 25 let se stala státní společnost Pemex, která tak získává nové odbytiště pro dříve nezužitkovaný plyn. Z ethanu se vyrobí na 750 000 tun polyethylenu o vysoké hustotě, jehož další zpracování vede k výrobě obalů na mobilní telefony nebo tablety či medicínské protézy. Dalších 300 000 tun polyethylenu nízké hustoty se použije například na výrobu igelitových tašek.

Správu petrochemického závodu Etileno XXI má v rukou společnost Braskem Idesa, která vznikla spojením brazilské společnosti Braskem (součást společnosti Grupo Odebrecht – světový lídr ve výrobě termoplastické pryskyřice) a významné mexické petrochemické společnosti Grupo Idesa.

Zdroj: El Informador
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

Tisknout Vaše hodnocení: