Mexiko vypíše tendry za miliardy dolarů

9. 12. 2015

  • Země: Mexiko
  • Datum zveřejnění: 08.12.2015

Ilustrační obrázekMexická vláda se ještě před koncem roku chystá vypsat dva nejdůležitější tendry ve své historii. První z nich vypíše Národní uhlovodíková komise (CNH - Comisión Nacional de Hidrocarburos) a týká se hlubinné těžby ropy v Mexickém zálivu. Druhé zadávací řízení otevře aukce na výkup elektrické energie a silové elektřiny a také zpřístupní prodej zelených certifikátů prokazujících využívání energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, jejichž postupné zavádění připravuje Centrum pro energetiku (Cenace - Centro Nacional de Energía).

V roce 2014 mexická vláda zveřejnila oblasti, patřící do takzvané Ronda Cero, kde nadále zůstává státní společnost Pemex jediným subjektem oprávněným k těžbě ropy a zároveň přislíbila vypsání tendrů pod názvem Ronda Uno. Probíhající implementace energetické reformy umožňuje v rámci Ronda Uno přihlášení soukromých subjektů do vypisovaných tendrů a pro vítěze vytvoření asociace s těžebním gigantem Pemex či získání potřebné licence k těžbě. Mexické ministerstvo energetiky očekává příliv soukromých investic a přístup k nejmodernějším technologiím, díky kterým bude naplno využit potenciál nerostného bohatství Mexika ve prospěch celé země.

Pedro Joaquín Coldwell, mexický ministr energetiky uvedl pro el Economista, že čtvrtá fáze Ronda Uno bude zahájena ještě před koncem roku 2015. O 13 kontraktů na hlubokomořskou těžbu ropy se budou ucházet firmy disponující adekvátní technologií, umožňující těžbu až do hloubky 2 500 m. Hodnota jednotlivých smluv se pohybuje mezi 3 a 4 miliardami dolarů. Součástí licitace bude také těžba těžkých olejů z nižších hloubek v odhadované hodnotě 1,3 miliardy dolarů za každý kontrakt. Předpokládá se, že množství surové ropy vytěžené ve čtvrté fázi Ronda Uno bude přibližně 2,8 miliardy barelů.

Vypsání veřejné zakázky na výkup elektrické energie, plánované na 19. listopad 2015, bylo z důvodu legislativní přípravy nového energetického zákona LTE (Ley de Transición Energética) odloženo. Zákon mimo jiné upravuje pravidla pro obchodování zelených certifikátů, jejichž zavedení je součástí Národního rozvojového plánu 2013-2018, který slibuje navýšení podílu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů ze současných 17 % na budoucích 35 %. Energetický odbor ministerstva energetiky potvrdil, že Cenace vypíše první veřejnou zakázku ještě před koncem roku 2015, což umožní mexické energetické společnosti CFE (Comisión Federal de Electricidad) získat až 2 500 megawattů pocházející z obnovitelných zdrojů. Hodnota zakázky se odhaduje na 60 miliard mexických pesos.

Zdroj: El Economista
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Mexico City.

Tisknout Vaše hodnocení: